Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Atakan Deren
Üye
8

Hızımız arttıkça ağırlığımız artar mı?

Alt kısımda koyduğum videoda Michio Kaku, bir cismin hızı arttıkça ağırlığının da artacağını söylüyor. Peki bu ifade tüm evren için geçerli mi? Sonuçta ışık bilinen en hızlı madde ve kütlesiz. Bundan dolayı bir maddenin hızı arttıkça, ışık hızına yaklaştığı için kütlesinin de azalması gerekmez mi?
1,734 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emir Oğuz Kaya
Fizik.

Einstein özel görelilik kuramına göre m kütle, m' göreli kütle olmak üzere aralarındaki bağıntı aşağıda verilmiştir:

Hız arttıkça cismin göreli kütlesi artacaktır (v arttıkça v/c oranı büyür, 1'den farkı azalır).

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Max Born. Einstein's Theory Of Relativity.
22
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
B Polat
B Polat
324K UP
Bilim Meraklısı

Bunun açıklaması biraz kafa karıştırıcı. Hızlanan bir maddenin kinetik enerjisi artar ve dolayısı ile toplam enerjiside artmış olur. Hızlanınca gerçekte artan şey kütle değildir, enerjidir (kinetik enerjide eklendiği için) ama dışarda gözlem yapan birisi, aynı şeyi kütlesi artmış gibi ölçer. [1]

Kütlesi olan bir madde hızlandıkça daha fazla enerji kazanır bu enerji onu hızlandıran kaynaktan sağlanmak zorundadır ama bu artış lineer değil üsteldir. Onun için ışık hızına yaklaştıkça daha da hızlandırmak için gerekli olan enerji astronomik değerlere ulaşır. Işık hızına ulaştırmak içinse sonsuz enerjiye ihtiyaç duyulur.

Işık gibi kütlesi olmayan sadece enerjiden ibaret olan her şey ışık hızında hareket ederler. Durağan kütleleri yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Futurism. Why Do Objects Increase In Mass As They Get Faster?. Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close