Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Hız sıfırken ivme sıfırdır diyebilir miyiz?

Hız sabitken ivme sıfırdır diyoruz peki ivme zaman grafiklerinde ivme sıfırken hız vardır diyebilir miyiz?
6,283 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Umut Eren Şahin
11. Sınıf sayısal bölüm öğrencisiyim

Bu soruyu en doğru şekilde cevaplamak için öncelikle ivmenin ne olduğunu belirtmek istiyorum. Fizikte ivme, hızın zamana göre türevi olarak tanımlanır. Büyüklüğü uzaklık/zaman² olan bir vektörel niceliktir ve cismin hem hızının hem de yönünün şiddetlerindeki değişimini gösterir. Yani ilk sorduğun sorunun cevabı, hız sıfırken ivme sıfırdır diyemeyiz. Çünkü t=0 anında hızı 10 m/s olan bir cisim yavaşlayarak 5 saniyede durursa ortalama ivmesi -2 m/s² olur. Diğer sorunun cevabı ise, ivme sıfırken hız var olabilir. Örnek verecek olursak t=0 anında 200 m/s hızında ilerleyen bir cisim hızını ve yönünü değiştirmeden belli bir süre giderse ivmesi 0 m/s² olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir 😊.

1,416 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Belirtilmemiş. İvme Nedir?. (14 Mart 2021). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Gülnur Sönmez
Endüstri Mühendisiyim

İvme, hızın zaman içindeki değişimine verilen addır. Buna "hızın zamana göre artış hızı" da diyebilirsiniz. Eğer zaman içinde hız değişmiyorsa, hep aynı hızda gidiliyorsa (ki buna sabit hızda gitmek diyoruz), o zaman aralığında ivme sıfırdır. Dolayısıyla ivme sıfırken hız vardır. Eğer belli bir zaman aralığında ivme sıfırdan büyükse, cisim git gide hızlanıyor, hızı artıyor demektir. İvme sabitse, zamana göre doğrusal bir hızda artar. Zaman içinde ivme de artıyorsa, hız üstel bir şekilde artar. Bunu gaza basmaya devam etmek gibi düşünün. Sürtünme olmasa, ayağınız gazdayken hız da ivme de artar. Sürtünme olmasaydı, ayağınızı gazdan çektiğinizde otomobil düz bir zeminde sabit hızda giderdi, işte o zaman ivme sıfır olurdu. Eğer belli bir zaman aralığında ivme negatifse, hız da azalıyor demektir. Bunu da frene basmaya benzetebiliriz. Eğer hız zamana göre sabit bir hızda azalıyorsa, ivme de sabittir ve negatiftir. Yeterli bir zaman geçtiğinde hız sıfıra kadar iner. Eğer hız zamana göre artan bir hızda azalıyosa, ivmenin de mutlak değeri zaman içinde artıyor demektir. Hızdan kastımız "velocity" ise, hız aynı zamanda yönü de gösterir. Yani pozitif ve negatif değerler alabilir. Örneğin düz bir çizgi üzerinde doğuya gitmeyi pozitif olarak tanımlamışsanız, batıya gitmeyi negatif olarak tanımlayabilirsiniz. Hızdan kastınız "speed" ise, hız hiçbir zaman negatif değer alamaz. Ayrıca belli bir zaman diliminde hız sıfırken hareket yoktur, söz konusu kavramlar da yoktur, dolayısıyla bu konuda yorum yapamayacağım. Ancak, "velocity"den ve "ortalama hız"dan bahsediyorsak, ortalama hızın sıfır olması demek, yolculuğun sonunda başladığımız noktaya geri göndüğümüz anlamına gelebilecektir. Ancak ivmenin pozitif veya negatif olması, bir yön belirtmez (yani yön hakkında bir fikir vermez), hızın mutlak değerinin zaman içinde arttığını, azaldığını ya da sıfırsa da hızın sabit kaldığını gösterir.

421 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
"En Siyah Siyah": Işığın %99'unu Soğuran Siyah Boya!
Köpekbalıkları Kan Kokusunu Kilometrelerce Uzaktan Alabilir mi?
Köpekbalıkları Kan Kokusunu Kilometrelerce Uzaktan Alabilir mi?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close