Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hıristiyanlık ve islam'da ki tanrı ile şeytan bir dualizm örneği midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tanri - seytan, düalizm örneği teşkil etmez semavi dinlerin hicbiri için.

Belki melek seytan sembolleri icin soylenebilir, ancak düalizmde denk nitelige sahip 2 töz vardir. Din açısından ise, tek bir kaynak vardir o da tanrıdır. Seytan yaratilmis bir varlıktır, tanri ise yaratan. Dinler açısından düalizm örneği olarak belki Tanri ve yaratılanlar görülebilir. Din Felsefi anlaminda da, seytan, insan ile alakali dir. Tanri yi bilir ve tanır. Onun tanrisal niteliklerinin farkinda bir varliktir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Seçilmiş kişi dediğiniz, oy kullanmak için kayıt olan `'ın içinden oy atan @'ın içinden Q'inin oyunu alan bir kişiden ibarettir.”
Dan Bennett
Geri Bildirim Gönder