Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Hipertimestik sendromu tam olarak nedir?

Cidden böyle bir hastalık var mıdır? Veya bu bir hastalık mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hipertimestik sendromu, unutmama sendromu olarak da bilinir. Hipertimestik sendromu olan kişiler çok kapsamlı bir üstün otobiyografik belleğe sahiptir. İlk başlarda "uydurma" sanılsa da daha sonrasında bu sendroma sahip olan bireyler ile testler yapıldı.

Bu testler şu şekilde yapıldı;

Sendroma sahip bireyi alıp ona onun yaşadığı eski bir yıldan bir tarih verildi ve hava durumu, o gün olan olaylar ve bazı farklı sorular soruldu. Sonuçları veriler ile karşılaştırdılar ve gerçekten de %95 oranla doğruydu söyledikleri.

Test sonucu başarılıydı ancak buna neden olan temel şeyin ne olduğu bilinmiyor. Son derece nadir rastlanan nöropsikolojik bir durumdur.


İyi okumalar.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenmeyi bilen bir kişi, yeterince şey biliyor demektir.”
Henry Adams
Geri Bildirim Gönder