Puan Ver
1
Puan Ver

Hipertimestik sendromu tam olarak nedir?

Cidden böyle bir hastalık var mıdır? Veya bu bir hastalık mıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Hipertimestik sendromu, unutmama sendromu olarak da bilinir. Hipertimestik sendromu olan kişiler çok kapsamlı bir üstün otobiyografik belleğe sahiptir. İlk başlarda "uydurma" sanılsa da daha sonrasında bu sendroma sahip olan bireyler ile testler yapıldı.

Bu testler şu şekilde yapıldı;

Sendroma sahip bireyi alıp ona onun yaşadığı eski bir yıldan bir tarih verildi ve hava durumu, o gün olan olaylar ve bazı farklı sorular soruldu. Sonuçları veriler ile karşılaştırdılar ve gerçekten de %95 oranla doğruydu söyledikleri.

Test sonucu başarılıydı ancak buna neden olan temel şeyin ne olduğu bilinmiyor. Son derece nadir rastlanan nöropsikolojik bir durumdur.


İyi okumalar.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bilgi ile cehalet arasındaki cephede çalışır. Bilmediğimiz şeyler olduğunu kabul etmekten korkmayız. Bunda utanılacak bir şey yok. Utanılması gereken, tüm cevaplara sahipmişiz gibi davranmaktır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder