Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Volkan Kandı
Volkan Kandı
1,183 UP
Üye
1

Higgz bozonu(Tanrı Parçacığı) şuan ne işimize yarıyor?

485 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yunus Demir
Yunus Demir
4,198 UP
Elektrik&Elektronik Mühendisi

Temel parçacıkların kütleli olduğunu biliyorduk ama Standart Model'e göre bu parçacıkların kütlesi olmamalıydı. Higgs alanı temel parçacıkların kütlesinin nereden geldiğini açıklamak için ortaya atılmıştır. Aslında işimize yarayan Higgs bozonu değil de Higgs alanıdır. Higgs bozonu, standart modelde yer alan temel parçacıkların kuantum alan teorisi kapsamında higgs alanı ile etkileşmesi sonucu üretilir.

Higgs alanı olmasaydı ne olurdu peki? Temel parçacıklar kütle kazanamaz ve bu da atom ve çekirdeklerin parçalanmasına sebep olurdu. Her şey de atomlardan oluştuysa bu hiçbir şeyin oluşmayacağı anlamına gelirdi.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Taylan Kasar. “Tanrı Parçacığı” Higgs Bozonu Maddeye Nasıl Kütle Kazandırıyor?. Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Sorunuza cevap verilmiş ve güzel de verilmiş. Ancak sorunuzda kast ettiğiniz şey, Higgs Bozonu nedirden ziyade, teknolojik olarak bugün hangi alanda işimize yarıyor gibi anlaşılıyor. [1] Bu soruya bugün cevap vermek çok zor, hatta hayal etmesi bile zor. Ancak, maddenin oluşabilmesinin en temel parçacığı olarak gördüğümüz bozon (kuvvet taşıyıcı parçacık) ve alanının buluşu, maddeyi anlamamızda önemli bir adımdır.

Elektriğin hayatımıza giriş hikayesinin uzunluğunu tahmin edebilirsiniz. İnsanlık yılan balıklarından, şimşeklerden ve sürtünme ile bazı maddelerin birbirlerini çekmesinden dolayı,[1] elektriğin yüzyıllardır farkındaydı. Gündelik hayatımıza girmesi yüzyıllar sonra, 1821 yılında Faraday elektrik motorunu keşfedince gerçekleşmeye başlamıştır.

Sonuç olarak, maddeyi anlayabilmemiz bize ileride hayal etmesi şimdiden zor farklı teknolojilerin kapısını aralayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Doç Keren Cankoçak. Higgs Bozonu Insan Hayatını Nasıl Etkiler. Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2023. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close