Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hidrojen bağlarını koparan rna polimeraz mı, dna helikaz mı?

Transkripsiyon sırasında mrna'nın yazılmasından önce dna'nın ilgili bölümündeki ipliklerin birbirinden ayrılması , yani hidrojen bağlarının koparılması rna polimeraz enzimi sayesinde mi yoksa dna helikaz enzimi sayesinde mi gerçekleşiyor? Meb kitabında ve khan academy'den izlediğim videoda bunun rna polimeraz enzimi tarafından gerçekleştirildiğini gördüm; ama 2 gün önce okuldaki hocam bunun dna helikaz enzimi tarafından gerçekleştirildiğini söyledi kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

DNA helikaz yapar. 

İsimlerinden çıkartabilirsin. DNA helikaz parçalayarak kesen, RNA polimeraz çoğaltan "poli" enzim.

DNA helikaz, çift sarmal yapısını açar, transkripsiyon için de RNA/DNA polimeraz, tek sarmal yapısını tanıyarak nükleotitleri çoğaltır. DNA giraz (topoizomeraz II) de çift sarmalı tutarak stabilize eder, dolanmasını engeller. Clamp loader gibi proteinler de yardım eder.

Ek: RNA polimerazın kendi içindeki alt ünitelerde helikaz aktivitesi mevcut. Dolayısıyla tranksripsiyonda daha büyük moleküllü helikaza ihtiyaç kalmıyor. Ancak tanım gereği "helikaz" olmadığı sürece H bağları ayrılamaz. Bu isimlendirmeyi de gerek alt ünite, gerek izole protein olsun işlevine ve biyokimyasal yapısına göre biz veriyoruz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Modern Genetic Analysis Bu kaynakta olay tüm detaylarıyla anlatılmış.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Barış istiyorsan dostlarınla değil, düşmanlarınla konuş.”
Moshe Dayan
Geri Bildirim Gönder