Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
12

Hiçlikte madde nasıl oluşur?

Hiçlikte madde oluşumunu nasıl açıklarız?
1,608 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hyyperr X0
Hyyperr X0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Maddenin yoklukta nasıl oluştuğunu anlamak için önce maddenin ne olduğunu anlamak gerekir. Madde, kütlesi olan ve boşlukta yer kaplayan her şey olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, madde fiziksel formu olan her şeydir. Bu, bedenlerimiz, evlerimiz ve arabalarımız gibi her gün gördüğümüz ve etkileşimde bulunduğumuz fiziksel nesneleri içerir. Ayrıca hava ve elektrik gibi göremediğimiz şeyleri de içerir.

Peki madde hiçlik içinde nasıl oluşur? Bu sorunun cevabı evrenin kendi doğasında yatmaktadır. Evren enerjiden oluşur. Bu enerji sürekli hareket halindedir ve maddeyi meydana getiren de bu harekettir.

En basit ifadeyle madde, enerjinin belirli bir şekilde bir araya gelmesiyle oluşur. Örneğin, iki enerji parçacığı çarpıştığında, yeni bir madde parçacığı oluşturabilirler. Bu süreç "yok etme" olarak bilinir. Yok olma, maddenin evrende yaratılmasının en yaygın yoludur.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı durumlarda, enerji maddeye dönüştürüldüğünde de madde oluşturulabilir. Bu süreç "füzyon" olarak bilinir. Füzyon, yıldızların periyodik tabloyu oluşturan elementleri nasıl üretebildiğidir.

Maddenin yoktan var edilmediğine dikkat etmek önemlidir. Aksine, enerjiden yaratılmıştır. Bu enerji, imha durumunda olduğu gibi parçacıklar şeklinde olabilir veya füzyon durumunda olduğu gibi dalgalar şeklinde olabilir. Her iki durumda da, madde oluşum süreci her zaman enerjinin maddeye dönüşümünü içerir.

144 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Arthur I. Miller. (1998). Albert Einstein’s Special Theory Of Relativity. ISBN: 978-0-387-94870-6. Yayınevi: Springer New York, NY. sf: 446.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Muhammet Akkaya
Muhammet Akkaya
4,179 UP
Cumhurbaşkanıyım :)=

Hiçlikten bahsediyorsak enerjinin varlığındanda söz edemeyiz. Enerjinin var olması 'hiçlik' olmadığını gösterir. Hiçlik dediğin şey hiçtir, enerji de bi' şey olduğu için hiçlik yoktu, senin demene göre. O vakit hiçbir zaman için evrende hiçlik olduğunu kabul etmememiz gerekir. Hiçten bir şey olmaz.

Evrenin ezeli olarak var olduğunu hiçbir zaman hiçliğe uğramadığını kabul etmek gerekir. Evren ezeli olamaz çünkü ezeliyeti oluşturan maddeler değişkenliğe maruz kalmaktadır. Bu da evrenin oluştuğu maddelerin bugün X yarın Y olması demektir. Böyle devam eden bir evrende canlılık oluşması mümkün olmazdı ama görüyoruz ki canlılık var. Tesadüfen oldu diyecekseniz determinist evrende tesadüf olmaz.[1]

Evrenin hiçten gelmediğini ezeli var olduğunu söylerseniz saydığım şeyleri geçemezsiniz ve üstüne inşa ettiğiniz bütün felsefe çöker.

Tüm Reklamları Kapat

Ezeli var olmadığını söylemek için de hiçten geldiğini iddia etmeniz gerekir. Hiçlikten meydana bi'şey gelmez.

Kaynaklar

 1. Lawrence Krauss. Evren Deterministtir. (29 Temmuz 2013). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close