Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hıçkıran insan neden korkutulur ya da neden nefesini tutması söylenir?

774 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilim Ve Toplum
araştırmacı

İnsanlar neden hıçkırır?

Hıçkırıklar vücudunuzda çok daha aşağıdan başlar, yani ciğerleriniz ve mideniz arasındaki kubbe şeklindeki kas olan diyaframdan. Normalde diyafram nefes aldığınızda havanın ciğerlerinize girmesini sağlamak için aşağı çekilir ve nefes verdiğinizde rahatlar, böylece hava burnunuzdan ve ağzınızdan çıkmak için ciğerlerinizden geri akabilir.

Ancak bir şey diyaframınızı tahriş ederse, spazm yapabilir ve sizi aniden havayı boğazınıza çekmeye zorlayarak ses telinize çarpabilir. Bu, ses tellerinizin birdenbire kapanmasını sağlayarak belirgin bir hıçkırık sesi yaratır.

Tüm Reklamları Kapat

Hıçkırığın sebepleri nelerdir?

Çok fazla veya çok hızlı yemek

Gergin veya heyecanlı hissetmek

Gazlı içecekler veya çok fazla alkol içmek

Tüm Reklamları Kapat

Stres

Ani ısı değişikliği

Şeker veya sakız emerken hava yutmak

Hiç geçmeyen hıçkırık: İnatçı hıçkırık nedir?

Hıçkırıklar genellikle geçicidir, ancak nadir durumlarda, bir süreliğine sizi rahatsız edebilir. Bir süreliğine dediysek muhtemelen geçmesi uzun zaman alacaktır ancak en uzun süreli hıçkırık rekoru Amerikalı Charles Osborne'a aittir. 1922'de başlayan hıçkırığı hiç durmaksızın 1990'a kadar, yani 68 yıl boyunca devam etmiştir.

Hıçkırık, genellikle diyaframa bağlı sinirlerin hasar görmesi veya şiddetlenmesinden kaynaklanır. Kulak zarınıza değen bir saçtan boğaz ağrısına kadar her şey bu sinirleri etkileyebilir ve daha ciddi vakalarda boyundaki tümör, guatr veya kiste zarar verebilir.

Bir süre devam eden hıçkırıklar, ensefalit veya menenjit gibi merkezi sinir sistemi bozukluklarından veya diyabet veya böbrek yetmezliği gibi metabolik bozukluklardan da kaynaklanabilir. Steroidler veya bazı sakinleştiriciler gibi ilaçlar da uzun süreli hıçkırıkları tetikleyebilir. Özellikle anestezi gerektiren bazı prosedürler bile hıçkırıklara neden olabilir. 2 günden uzun süredir hıçkırıyorsanız veya yemek yemeyi, nefes almayı, uyumayı engelleyecek kadar şiddetliyse veya sizi rahatsız ediyorsa, muhtemelen doktorunuzdan randevu almalısınız, ihmal etmeyin.

Peki hıçkırık nasıl geçer, ne iyi gelir?

Buzlu su ile bir dakika boyunca gargara yapın.

Soğuk su, diyaframınızdaki herhangi bir tahrişi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Küçük bir buz parçasını peçeteye ya da emici bir maddeye emdirin ve yavaşça nefes alın. Bu, ciğerlerinizdeki karbondioksiti artırır ve bu da diyaframınızın gevşemesine neden olur.

Nefesinizi tutun. Bu aynı zamanda karbondioksit seviyelerinin artmasına da yardımcı olur.

Baş aşağı asılı kalmanın veya bir arkadaşınızın sizi korkutmasının hıçkırıklarınızı durduracağını umuyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama yanılıyorsunuz. Çünkü bu yöntemlerin işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yok. Kendinizi sık sık hıçkırık içinde buluyorsanız, daha küçük öğünler yemek ve gazlı içecekleri ve gazlı yiyecekleri en aza indirmek yardımcı olabilir. Devam ederlerse, gevşeme eğitimi, hipnoz veya akupunktur gibi alternatif veya tamamlayıcı tedaviler, keşfedilecek seçenekler olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, bazı uzmanlar nefesinizi tutmanın veya kese kağıdına nefes almanın işe yarayabileceğini düşünüyor; her iki teknik de ciğerlerinizde karbondioksit birikmesine neden olur ve bu da diyaframı rahatlatabilir. Her şey başarısız olursa ve hıçkırıklarınız birkaç gün veya daha uzun süre devam ederse, doktorunuzdan bir randevu alın. Vereceği tavsiyeler veya reçetelendireceği ilaçlar bu rahatsız edici hıçkırıklara son verip veremeyeceklerini görmek için denemeye değer. Hıçkırıklarınızın ne zaman ortaya çıktığını ve ne kadar sürdüğünü belirttiğinizden emin olun.

Kaynaklar

 1. Ceren Akgün. Hıçkırık. (25 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2022. Alındığı Yer: webtekno | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close