Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hiç rüyanızda zamanda az da olsa ileri gittiğiniz oldu mu?

Bana rüyada benim bilinç altım okul zamanı alarmın çalacağını söylüyor ve kalktığımda daha alarm çalmamış oluyor
335 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Abdullah Töre
Okur

Zamanda ileri gidip gitmediğini anlamak istiyorsan bilmediğin bir alarm sesi kur eğer beynin o bilmediğin alarmının sesini tutturmuşsa ileri gitmişsindir.Ama bir yanılsamadır muhtemelen çünkü ben de mesela gece yatmadan lavabo ihtiyacımı gidermezsem saat 4 ila 5 arası rüyalarımda kendimi sürekli lavaboda görüyor oluyorum.Uyandığımda ise hala yatakta oluyorum.

132 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
182K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bazen uyanma uyanamama kaygısı taşınan durumlarda (bu başka bir konuda duyulan kaygı da olabilir) rüya ve gerçek o gün birbirine karışır. Özellikle son saatler uyanıp geri uyuduysanız her uyandığınızda aynı kaygıyla saate bakıp tekrar uyuduysanız vs. Beynin yaptığı takıntı bilinçaltını fazla etkilerse bu gibi rüyada uyanmaya dair kaygılar rüyada da duyumsanmaya başlar. Hatta rüyanın konusuna bile bu kaygılara dönüşebilir. Mesela başka olayları rüyada görürken aklınızda da aynı uyanma kaygı veya düşüncesi vardır. Bu gibi durumlarda örneğin saatin henüz çalmadığına dair rüyada bir his düşünce vs oluşabilir. Bilinçaltı gerçek ve rüya arasında ayrım yapamaz. Bu nedenle bazen uyanıp geri uyuma gibi hallerde benzer (konu olarak) rüyalar görülür ise ve rüyalarda gerçek o günkü duruma dair bazı bağlantılar varsa (uyanamama kaygısı gibi) gerçek ve rüya arasında beynimizde karışıklık olur. Hatta uyandığımız ilk anlarda ne olup bittiğini hemen çözemeyiz. Çünkü rüya görüldüğü sırada beyin tarafından gerçek olarak algılanır deneyimlenir. Daha doğrusu bilinç devrede değilken bütün görülen rüyalar o anda gerçek olarak (rüya olduğu fark edilmeksizin) beyin tarafından algılanmaktadır. Yani Rüyadan uyanana kadar (bilinç gelene kadar) yaşananların rüya olduğu fark edilmez. Bilinçaltı devrededir ve dediğim gibi bilinçaltı gerçek ve rüya arasında ayrım yapmaz yapamaz.

Sizin de ileri gitme diye ifade ettiğiniz şey muhtemelen uyanamama kaygısının veya uyanma düşüncesinin bilinçaltına etkisinden kaynaklanıyor ve rüyada da bu gibi düşünceleri yaşıyorsunuz henüz saat çalmadı vs gibi.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close