Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Her zaman düşünerek mi konuşuruz? Yani birine günaydın derken beynimiz bunu düşünüyor mu yoksa artık bir alışkanlık haline mi gelmiştir?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Gündelik yaşama aktarılarak otomatize edilmiş davranışlar, prefrontal korteks kullanılmadan yapılan otomatik pratik gündelik davranışlardır. Rasyonel düşünce - analiz etmede etkin olan pref korteks en son oluşan beyin kısmıdır ve çok enerji harcar. Bu nedenle yeni öğrenilen ve sürekli yapılacak bütün davranışlar hızla otomatize edilir beyin tarafından ki, perfkorteks kullanılmasın. Araba kullanma, bisiklet sürme, gündelik yapılan bütün davranışlar bu şekilde derin analiz düşünme sürecine girmeden yapılır. Uzmanlar, günlük yaşamın %95inde düşünmeden yaşadığımızı ifade ediyor. Çünkü herşey o kadar belirlenmiş, rutine binmiş ki, artık kişinin ayrıca anlamaya çalışacağı bir şey yok.

Bir konuda uzmanlaşma çabası YAŞAMSAL BİR İHTİYAÇ bu nedenle.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğada yaşam mücadelesi olduğu için bizim de böyle yaşamamız gerektiğini söyleyenlere asla aldanmayın. Birçok hayvan birbirini eleyerek veya her şeyi kendilerine alarak değil, işbirliği ve paylaşım ile hayatta kalır.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder