Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Her zaman ağzımızın asidik olup dişlerimizin çürümesinden korkarız, peki ya nötr durumdan çıkıp fazla bazik olursa? O zaman sonuç ne olurdu?

8,766 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
270K UP
Düşünür

merhabalar Ozan Kara

öncelikle tükürükteki asit çok güçlü bir asit değildir. dişlerini çürümesinden ziyade mikro organizmalardan korumak ve yıkamak için evrimleşmiştir. yani dişlerimizi NORMAL zamanlarda çurutmez. çürüttüğü zamanlar çook şeker yenildiğinde bir bakteri plagı oluşur agızda. bu bakteri plagı salyada cozundugunde ortamı asidik yapar ve diş minesini aşındırabilir. çürüklere bu yol açar ve sigara salya kalitesini düşürür daha akışkan olmayan bir salya yapısı oluşturur ve bu kalitesiz salya diş minesini çürütür.

bu sorunun ilk kısmıydı, ikinci kısmı, tükürük bazı durumlarda asidik, bazı durumlarda baziktir yani deişkenlik gosterir. her vucut sıvısının bir PH aralığı vardır öle sabit birşey yoktur vucutta. tükürüğün pH değeri 6,2 ile 7,6 arasında değişebilmektedir. Ancak genel olarak ortalama pH değeri 6,7'dir. Bu da nötrden çok hafif asit olmaya yakındır demektir. pH değerinin 6 civarında olması hafif asit özellikleri var demektir. 6,7 ise nötre epey yakındır. Bu nedenle tükürük salgısının güçlü bir asit özelliği gösterdiğini söyleyemeyiz. zaten güçlü bir asit olsaydı agzını eritirdi.

Tüm Reklamları Kapat

2,304 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hatice Kahraman
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Ağız içi yani tükürük sıvısı bazik olursa ve kişide Demir eksikliği yada fazlalığı varsa diş diplerinde fırçalama ile geçmeyen mineyle adeta bütünleşmiş karartılar meydana gelir . Sıklıkla Demir takviyesi alanlarda gerçekleşir. Ağız içi pH bazikleşmesi karartıyı sağlayan bakterilerin kolayca çoğalmalarını sağlar.

1,061 görüntülenme

Kaynaklar

 1. X. Diş Karartıları. (18 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2021. Alındığı Yer: Google | Arşiv Bağlantısı
 2. X. Diş Karartısı. (18 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2021. Alındığı Yer: Google | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close