Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Her şeyin mizahı olur mu?
Irkçılığın, cinsiyetçiiğin, homofobinin, pedofilinin, soykırımın vs. Ofensif mizah adı altında her türlü değerle ya da toplumun yaşadığı acılarla dalga (?) geçiliyor. Buna da mizah denilip gülünüyor. Pek ahlaklı bir davranış olduğunu düşünmüyorum.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Sinema yazarı

Her şeyin mizahı olur. Oluyor da zaten. Yapılıyor. Tepki çekiyor ya da çekmiyor, her şekilde yapılıyor.

Burada esas mesele, sizin ya da sizin gibi, bu soruyu soran belirli bir kitlenin var olması zaten. Bu sorgulama ve kısıtlama mizahçıları kamçılıyor. Birileri, "Yapamazsın, yapılamaz, yapılmamalı!" dedikçe mizahçılar ısrarla bunu yapmak istiyorlar. Bunun da birçok nedeni var. Birincisi, kendi mizah becerilerini test etmek. "Yapılamaz" olanı becerebilmek. İkincisi mizahın doğasındaki muhaliflik ve her türlü baskıya karşı duyulan tepki. Üçüncüsü, yapılamaz denilenlerin bakir alan olarak algılanıp öncülüğe fırsat vermesi. Başka nedenler de sayılabilir.

Buyurun, Louis CK izleyin. Çocuk tacizi üzerine bir çok esprisi var. Ortada bir tepki de yok. Tepki varsa da pek yüksek sesle değil ya da etkisiz. Hatta ensest, dini inançlar ya da ateizm, küresel açlık ve fakirlik, savaşlar ve vatan-millet sevgisi... Adam ne kadar hassas konu varsa onlar üzerine mizah yapıyor ve inanılmaz komik, çok başarılı biri. Bazen o kadar ileriye gidiyor ki katlanması olanaksız. Ama yapıyor.

Bu Reklamı Kapat

Benzer şeyi Ricky Gervais de yapıyor. Çok küstah, çok aşırı, çok hoyrat bir komedyen. Hassas konulara girmekte çok rahat hatta bu hassas konulara, Golden Globe ödül gecesinde sunucu olarak görevlendirildiği bir anda bile giriyor. Utanacağınız, tiksineceğiniz espriler yapıyor ve insanların verdiği tepkiler umurunda değil.

Bu özgürlük, bu başıbozukluk, bu iğneleme ruhu, bu ısrar, mizahın doğasında var. Ama gözden kaçan bir başka husus da şu: Bir konuda mizah yapılması, o konuyla dalga geçilmesi demek değil. Bu ayrım çoğu zaman fark edilmiyor. Bir mizahçının, "Dünyada çocuk sapıkları, hayvan tecavüzcüleri varken Hitler'in gidip Yahudileri katletmesini bir türlü anlayamıyorum" dediğini düşünelim. Bu cümle, birden çok hassasiyete temas eden bir espri. Ama dokunduğu konularla dalga geçen bir cümle değil. Aksine, çocuk sapıklarının, hayvan tecavüzcülerinin öldürülmesi gerektiğini hissettiren bir cümle. Yani birilerini dini için öldüreceğine git çocuklara hayvanlara cinsel yaklaşımda bulunabilenleri öldür diyor. Mantıklı mı, haklı mı, haksız mı, bu ayrı konu ama bir çok kişi, bu mizahçının haklı olduğunu düşünecektir. Konu hassas mı? Evet, hem de çok hassas. E mizahçının fikrine katılıyorsak, rahatsız olmuyorsak hassas konuda espri yapmak serbest, rahatsız oluyorsak yasak mı olacak? Bunun çizgisi nereden çekilecek?

Onlarca örnek verebilirim. Louis CK, son gösterisinde, "çocukla seks yapmak tüm Dünyada normal olarak kabul edilse bile bunu yapmazdım. Ama eğer bana, "sen bunu yaparsan bir daha asla hiç bir çocuk tacize uğramayacak" deseler galiba yapardım" diyor. Ve sahnede bunu yaptığı an'ı fiziken oynuyor/canlandırıyor. Kan dondurucu değil mi? Buyurun, açın izleyin, gösteri internette var. Bunu kabul etsek de, etmesek de, hoşlansak da hoşlanmasak da adam bunu yapıyor ve gelmiş geçmiş en iyi, en çok sevilen, en güçlü mizahçılardan biri bu adam. Peki bu adamı seven yüzmilyonlarca insan sapık, ahlaksız, seviyesiz, berbat insanlar mı?

Konu çok daha uzun. Sayfalarca yazılabilir... Ama her şeyin mizahı yapılır. Yapılıyor. Yapılacak da. Bu kabullenilse iyi olur...

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et