Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Her şeyin mizahı olur mu?

Irkçılığın, cinsiyetçiiğin, homofobinin, pedofilinin, soykırımın vs. Ofensif mizah adı altında her türlü değerle ya da toplumun yaşadığı acılarla dalga (?) geçiliyor. Buna da mizah denilip gülünüyor. Pek ahlaklı bir davranış olduğunu düşünmüyorum.
819 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
86K UP
Sinema yazarı

Her şeyin mizahı olur. Oluyor da zaten. Yapılıyor. Tepki çekiyor ya da çekmiyor, her şekilde yapılıyor.

Burada esas mesele, sizin ya da sizin gibi, bu soruyu soran belirli bir kitlenin var olması zaten. Bu sorgulama ve kısıtlama mizahçıları kamçılıyor. Birileri, "Yapamazsın, yapılamaz, yapılmamalı!" dedikçe mizahçılar ısrarla bunu yapmak istiyorlar. Bunun da birçok nedeni var. Birincisi, kendi mizah becerilerini test etmek. "Yapılamaz" olanı becerebilmek. İkincisi mizahın doğasındaki muhaliflik ve her türlü baskıya karşı duyulan tepki. Üçüncüsü, yapılamaz denilenlerin bakir alan olarak algılanıp öncülüğe fırsat vermesi. Başka nedenler de sayılabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Buyurun, Louis CK izleyin. Çocuk tacizi üzerine bir çok esprisi var. Ortada bir tepki de yok. Tepki varsa da pek yüksek sesle değil ya da etkisiz. Hatta ensest, dini inançlar ya da ateizm, küresel açlık ve fakirlik, savaşlar ve vatan-millet sevgisi... Adam ne kadar hassas konu varsa onlar üzerine mizah yapıyor ve inanılmaz komik, çok başarılı biri. Bazen o kadar ileriye gidiyor ki katlanması olanaksız. Ama yapıyor.

Benzer şeyi Ricky Gervais de yapıyor. Çok küstah, çok aşırı, çok hoyrat bir komedyen. Hassas konulara girmekte çok rahat hatta bu hassas konulara, Golden Globe ödül gecesinde sunucu olarak görevlendirildiği bir anda bile giriyor. Utanacağınız, tiksineceğiniz espriler yapıyor ve insanların verdiği tepkiler umurunda değil.

Tüm Reklamları Kapat

Bu özgürlük, bu başıbozukluk, bu iğneleme ruhu, bu ısrar, mizahın doğasında var. Ama gözden kaçan bir başka husus da şu: Bir konuda mizah yapılması, o konuyla dalga geçilmesi demek değil. Bu ayrım çoğu zaman fark edilmiyor. Bir mizahçının, "Dünyada çocuk sapıkları, hayvan tecavüzcüleri varken Hitler'in gidip Yahudileri katletmesini bir türlü anlayamıyorum" dediğini düşünelim. Bu cümle, birden çok hassasiyete temas eden bir espri. Ama dokunduğu konularla dalga geçen bir cümle değil. Aksine, çocuk sapıklarının, hayvan tecavüzcülerinin öldürülmesi gerektiğini hissettiren bir cümle. Yani birilerini dini için öldüreceğine git çocuklara hayvanlara cinsel yaklaşımda bulunabilenleri öldür diyor. Mantıklı mı, haklı mı, haksız mı, bu ayrı konu ama bir çok kişi, bu mizahçının haklı olduğunu düşünecektir. Konu hassas mı? Evet, hem de çok hassas. E mizahçının fikrine katılıyorsak, rahatsız olmuyorsak hassas konuda espri yapmak serbest, rahatsız oluyorsak yasak mı olacak? Bunun çizgisi nereden çekilecek?

Onlarca örnek verebilirim. Louis CK, son gösterisinde, "çocukla seks yapmak tüm Dünyada normal olarak kabul edilse bile bunu yapmazdım. Ama eğer bana, "sen bunu yaparsan bir daha asla hiç bir çocuk tacize uğramayacak" deseler galiba yapardım" diyor. Ve sahnede bunu yaptığı an'ı fiziken oynuyor/canlandırıyor. Kan dondurucu değil mi? Buyurun, açın izleyin, gösteri internette var. Bunu kabul etsek de, etmesek de, hoşlansak da hoşlanmasak da adam bunu yapıyor ve gelmiş geçmiş en iyi, en çok sevilen, en güçlü mizahçılardan biri bu adam. Peki bu adamı seven yüzmilyonlarca insan sapık, ahlaksız, seviyesiz, berbat insanlar mı?

Konu çok daha uzun. Sayfalarca yazılabilir... Ama her şeyin mizahı yapılır. Yapılıyor. Yapılacak da. Bu kabullenilse iyi olur...

144 görüntülenme
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Gelecekte İnsan Neye Evrimleşecek?
Gelecekte İnsan Neye Evrimleşecek?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Tüm Sürüngenler Omurgalıysa, Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Tüm Sürüngenler Omurgalıysa, Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Arı Siyaseti ve Dans: Arı Demokrasisi Bize Neler Öğretir?
Arı Siyaseti ve Dans: Arı Demokrasisi Bize Neler Öğretir?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close