Puan Ver
0
Puan Ver

Her şeyin başlangıcı olan big bang, her şeyin sonu da olabilir mi? Bu konuda bir teori var mı?

Her şeyin başlangıcının big bang olduğunu biliyoruz. Her şeyi başlangıcı olan big bang, başka bir big bang yaşanmasıyla bütün evrenin yok oluşunu veya yeniden oluşmasını sağlayabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Öncelikle bu konuda pek çok teori ve hipotez var. Büyük Patlama teorisinin güçlü olmasının sebebi ise, evrenin tek bir noktadan başlayarak büyüdüğünü/açıldığını destekleyen gözlemsel veriler olması.

Şu an evrenin yok olmasına yönelik güncel bazı fikirler ; Büyük Çöküş, Isı Ölümü gibi hipotezlerdir. Kesin cevabı biliyoruz demek ne yazık ki mümkün değil.

Büyük Çöküş, evrenin genişlemeyi bir süre sonra durduracağı ve tekrar bir araya gelerek kendi içine çökeceğini savunur.

Isı Ölümü/Büyük Donma ise evrenin genişledikçe varolan enerjisini homojen bir şekilde dağıttığı ve dolayısıyla bir noktadan sonra evrendeki enerjinin kullanılamaz hale geleceğini, tüm evrendeki tüm parçacıkların sonsuza kadar karanlık ve sabit/hareketsiz bir şekilde kalacağını söyler.

Konuyla ilgili tüm teorileri kaynak bağlantıdan okuyabilirsin.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes ölür. Amaç sonsuza kadar yaşamak değildir. Geride, sonsuza kadar yaşayacak bir şey bırakmaktır.”
Chuck Palahniuk
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder