Puan Ver
0
Puan Ver

Henüz tutuşmamış sobaya üfleyince neden-nasıl yanar?

Çünkü karbondioksit üflüyoruz oksijen yakar yoksa oksijeni itelediğimizden mi?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba

Aldığımız havada yaklaşık %21 oksijen varken verdiğimiz havada yaklaşık %16 olur yani aldığımız oksijenin yaklaşık %25'ini kullanır, %75'ini geri vermiş oluruz.

Tutuşmamış ama köz halinde olan bir sobada yakıt(kömür/odun vb.) etrafındaki havada "yakıttan çıkan gazlar ve hemen etrafindaki oksijeni yavaşda olsa harcamasından" dolayı oksijen orani normal havanınkinden düşüktür, biz üfleyerek bu yabancı gaz bariyerini deleriz. Daha fazla oksijenle temas eden yakıt alev alır.

Ayrıca gaz tanelerinin hızını arttırarak çarpışma sayılarınıda etkilemiş oluruz buda tepkimeyi hızlandırır ve ek olarak rüzgar(üfleme) yakıtın yanmamış kısmının üzerine birikmiş kül, is vb. maddeleri savurur ve yanmamış kısmın hava ile temasını mümkün kılar buda alevi arttırabilir.

Teşekkür Et
2

Kaynaklar

  1. Oksijen Oranı Güzel bir kaynak bulamadım
  2. Solunum Solunum hakkında daha fazla bilgi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı problemler öyle karmaşıktır ki, bilge biri onlar hakkında kararsız kalma hakkını kullanmalıdır.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder