Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Alim Öner
Alim Öner
26K UP
Üye
1

Hemşire olanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

En yakın arkadaşlarımdan biri hemşirelik ile ilgileniyor. İnternete bulamayacağınız yakınlarınızdan duyduğunuz bilgilerden istemekteyim. Fazla yada az bilgi fark etmez internette bulunmayan bilgiler olduğu sürece cevap kabul ederim.(soruya kaynaksız cevap verebilirsiniz)
1,495 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Volkan Ali Ersoy
Doktorum.

İş imkanı kısıtlılığı ve düşük maaşlar öncelikle ülkemizde artık hemşirelik istemeyi gözden düşürebilecek durumlar. Ben bir ortopedi doktoruyum, bana göre ülkemizdeki hemşirelik alanındaki en büyük sorunlardan birisi de yan dal olmaması. Örneğin benim servisimde çalışan bir hemşire aynı anda üroloji hastasına bakabiliyor ya da iki ay sonra acile, başka bir bölüme, görevlendirilebiliyor.

Şu ana kadar üç aylık şekilde, asgari ücret civarı maaş alan görevlendirmelerle çalışan bir çok hemşire arkadaş ile çalıştım ki böylesine zor bir meslekte, kapitalist sistemde maaş motivasyonu olmaksızın çalışılmaz.

Tüm Reklamları Kapat

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Elif Oral
Elif Oral
52K UP
hemşire

daha önceki cevabımı yanlışlıkla sildim, üzgünüm.

diğer bilim dallarında olduğu gibi nursolojide de yan dal vardır. hemşireler 4 yıllık lisans eğitimleri sonrasında 2 yıl yüksek lisans yaparak uzman hemşire unvanı alarak uzmanlaştıkları alanda doktora sayesinde belli bir alana yönelebilirler. örneğin; ben psikiyatri hemşireliği alanında uzmanlığımı aldım ve doktorama devam etmekteyim. benim gibi birçok hemşire sağlık bakanlığında aktif olarak görev yapıyor. ben de 6,5 yıl bakanlığa yenidoğan yoğun bakım çocuk yoğun bakım ve covid yoğun bakımlarda görev yaptıktan sonra tamamen kendi emeğimle akademiye geçiş yaptım. bu süreçte derslere ve stajlara 24 saatlik yoğun bakım nöbetlerinden çıkıp koştur koştur şehirlerarası otobüslerde uyumaya çalışarak yetiştim. kurumum her defasında şöyle iyi hemşiresin böyle iyi bakım yapıyorsun demesine rağmen ne nöbetlerimde ne de izinlerimde asla ılımlı yanaşmadı. akademiye geçmeyi bir kurtuluş gibi görürdüm o zamanlar ancak hemşireliği bakım yapmayı çok özlüyorum meğer soğuduğum mesleğim değil mesleğe yakışmayan idarecilermiş. halen defalarca idareye ben bu alanda uzmanlık yaptım beni uzmanı olduğum alanda çalıştırmanız hasta bakım kalitesinin artmasına yardımcı olur diye dilekçe verilmesine rağmen riskli birimlerde eleman eksikliği gerekçe gösterilerek 24 saat nöbetlerde meslekten soğuyan birçok arkadaşım var. kaldı ki sorun sadece meslekten soğumakla kalmıyor beraberinde mutsuzluk, depresyon, agresifleşme, çözümsüzlüğü iş arkadaşlarına yansıtma, iş barışının sağlanamaması gibi pek çok sorun da geliyor. bu olumsuzluklar karşısında verilen maaş ise resmen emeğe hakaret gibi algılanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close