Puan Ver
1
Puan Ver

Heisenberg belirsizlik ilkesi yaşadığımız makro dünya nedeniyle bize göre mi belirsiz yoksa genel-geçer bir belirsizlik mi söz konusu?

Kuantum düzeyinde varlıklar olsaydık ve zaman kavramımız o dünyaya göre işleseydi yine de bu konuya açıklık getiremez miydik?

2
2 Cevap

Fakat belirsizlik ilkesinin sebebi gözlemci değil midir ? Gözlem yapmazsak parçacığın konumu saptayamıyoruz, gözlem yaparsak gama ışınlarına maruz bıraktığımız için hızını etkiliyoruz, ışığı azalttığımızda ise yine konumunu net ölçemiyoruz. Gözlemci olmadığında yani o mikro dünyada durum nasıl acaba ?

0

Kuantum fiziğinin bugün anlanan şekliyle Heisenberg belirsizliği bizim kullandığımız kuantum mekaniğini kullanan bütün gözlemciler için geçerli; bu gözlemcilerin makro ya da mikro olması bir şeyi değiştirmez.Bunun sebebi basit: O belirsizliğin sebebi matematiksel bir etki, bir yorumdan gelmiyor. Yani bizim kullandığımız kuantum mekaniği matematiğini kullanan her uzaylı için o belirsizlik olmak zorunda!

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder