Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hedeflerim yüksek ve calıştığım şeyleri çok çabuk unutup, sınavda hiçbir şey yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

hayatım boyunca çalışmaya bu sene içinde basladım ve önceki kendimle aramda cok fark olusturdum. bu hafta sınavlarım basladı ve cidden oturup telefonumu kapatıp çalıştım ama hiç bir sey aklımda kalmıyor. O an soruyu cozuyorum ama kalkıp su almaya falan gitsem tekrar oturdugumda cozdugum soruya yabancı kalıyorum.
419 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berivan İğın
Berivan İğın
2,183 UP
Öğrenci

Merhaba. Unutmanın sebepleri çok fazladır. Örneğin: stres, depresyon, kafa travmaları, teknolojik aygıtlarla aşırı meşgul olmak, tiroid hormon bozuklukları, düzensiz beslenmek, psikolojik etkenler, kaygı bozuklukları, uyku düzeni bozukluğu, kronik hastalıklar, sinir sistemini tahrip eden bazı hastalıklar, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı vb. sayılabilir...

Konsantrasyon bozukluğu-adapte olamama gibi bazı sorunların çözümü vardır. Bunlar :

-Sağlıklı beslenme konsantre gücünü artırır.

Tüm Reklamları Kapat

-Düzenli ve tam uyku uyumak

-Düzenli beyin egzersizi yapmak, bulmaca çözmek ve zeka oyunları oynamak çok güçlü bir şekilde Konsantrasyon artırıcı bir etkiye sahiptir.

-Spor yapmak,yürüyüş ve benzeri fiziksel aktiviteler de önemlidir.

Eğer uykumuzu tam alamıyorsak ve sürekli teknolojik aletler kullanıyorsak (gereğinden fazla) tabi ki normal olarak adapte sorunu ve unutkanlık problemleri yaşarız. Şunu da atlamıyım, hayatım boyunca ilk defa çalışmaya başladım demişsiniz bu da büyük ve önemli bir neden. Hiç çalışmadıysanız ve ilk defa bu sene çalışmaya başladıysanız verim almanız beklenmez fakat şunu "demiyorum" "siz yapamazsınız"bu ifadeyi asla kullanmam ama biraz geç başlamışsınız...

Yukarıda dediğim gibi sadece biraz sanal alemden uzak durmanız gerek ve düzenli olarak spor-beyin egzersizleri yapmanız gerekir. En önemli olan etkennimiz ise"Kitap Okumak'tır". Kitap okumak her yönden iyidir ve unutkanlığı da giderir emin olabilirsiniz🙂

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close