Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Haz alma duyumuz nasıl evrimleşti?

Fiziksel olarak haz duygusunun nasıl evrimleştiğini merak ediyorum. Cinsel birlikteliğin haz ortaya çıkarması neslin devamının sağlanması için önemli bir etken olabilir diye düşündüm. Haz alınmasaydı bazı insanlar birlikte olmayı düşünmeyebilirdi bence. Yanıtlarınızı bekliyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Türün devamında yani genlerin aktarımında birey ölçeğinde en önemli iki temel konu hayattakalım ve üremedir. Bireyleri üreme davranışına yöneltmek ve bu davranışı spesifik bir şekilde gerçekleştirtmek için çeşitli içgüdüler, hisler, duygular, fizyolojik mekanizmalar evrimsel süreçlerde seçilmiştir. Sevişirken ve özellikle orgazm sırasında hissedilen eşsiz fiziksel haz duygusu da bunlardan bazılarıdır. Çiftleşme davranışları sırasında bu kadar baskın bir haz duygusu olmasaydı bunu muhtemelen iğrenç bile bulabilirdik ve bir kere deneyip vazgeçebilirdik. Ya da, sevişme ve orgazm sırasında hissedilen uyarımları ve haz duygusunu cinsel organımızda değil de mesela serçe parçağımızın son boğumunda hissetseydik bütün çiftleşmeler boşa giden sperm ve yumurtalarla sonlanırdı yani doğru eylemi gerçekleştiremezdik. (İnsan dışında hiçbir canlının (ve modern bilim öncesi hiçbir insanın) biyoloji biliminin bize öğrettiklerine sahip olmadığını ama çiftleşmeyi buna rağmen başarıyla gerçekleştirebilmelerinin sebepleri olması gerektiğini unutmamak lazım. Çiftleşme sırasında duyumsanan hazzın bu açıdan da büyük katkısı olduğunu düşünebiliriz.)

İleri okuma:

Seks, İnsan Cinsel Tepki Döngüsü, Orgazm ve Evrimsel Kökenleri

https://evrimagaci.org/seks-insan-cinsel-tepki-dongusu-orgazm-ve-evrimsel-kokenleri-237

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin doğal bir açıklaması vardır. Ay bir tanrı değil, devasa bir kayadır. Güneş ise sıcak bir kayadır.”
Anaxagoras
Geri Bildirim Gönder