Puan Ver
0
Puan Ver

Hayvanlarda metagenez var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Metagenez en basit tanımı ile eşeyli ve eşeysiz üremenin sırasıyla birbiryle bağımlı şekilde gerçekleşmesidir. Çiçeksiz bitkilerde(örn karayosunu),plazmodyumlarda(kendileri sıtma yapmadan sorumludur) ve bazı mantarlarda görülürler.

Hayvanlarda ise deniz analarında görülürler. deniz anaları hidranın aslında tomurcuklanarak üremesi sonucu oluşurlar. hidralar hayatlarına medüz(ana canlıdan koparak) veya polip(ana canlı ile koloni oluşturular) olarak devam ederler. medüzler ddniz analarını oluştururlar (hepsi değil) ve oluşan deniz anaları biri dişi biri erkek olmak üzre metagenez ile üreler.

deniz analarının üremesini görseli
deniz analarının üremesini görseli
Teşekkür
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir şey bilmiyorum. Bildiğim tek şey var: Bir şeyin yeterince derinine inecek olursanız, onda mutlaka ilginç bir şey bulabilirsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder