Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hayvanlar kokladıkları şeyi algılayabilir mi?

Hayvanlar kokladıkları şeyin ne olduğunu anlayabilirler mi? Veya karabiber koklattığımız zaman bizler gibi hapşırır mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mantıksal olarak düşündüğümüzde, örneğin köpekler, birbirlerinin kokularını takip ederler veya örneğin ağaç diplerine idrarlarını yaparlar. Bunun sebebi o bölgenin hakimi olduklarını birnevi ilan ederler. O bölgeye gelen köpekler de bu kokuyu alır ve o bölgeden başka bir köpeğin geçtiğini anlarlar. Bu da onlar için sözsüz bir iletişim biçimidir. Eğer kokuları algılamasalardı, böyle bir davranışta bulunmazlardı.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rasyonellikte keyif, zihinsel berraklıkta mutluluk vardır. Özgür düşünce heyecan verici ve tatmin edicidir. Zihinsel sağlık için olmazsa olmazdır.”
Dan Barker
Geri Bildirim Gönder