Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Hayatta amaçsız yaşamak mümkün mü?

Çünkü amacımızın olması amaç hakkında düşünmeyi gerektirir, amaç hakkında düşünmek de şu anda yaşamamaktır çünkü amaç gelecektedir ama düşünmezsek yani amacımızı sorgulamazsak da körü körüne bağlanmış oluruz, gelecekteki amacımızı düşünürsek de kaygı ve endişeye kapılırız :d bu durumlar amaçsız yaşamayı mümkün kılar mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Almira,

Amaçsız bir yaşam gerçekten yaşam mıdır? Sorunuzu gördüğümde aklıma böyle bir soru geldi. Ben sizin sorunuzu cevaplandırmaya çalışırken siz de bu soru üzerinde düşünebilirsiniz. Keyifli olur diye düşünüyorum.

Her insanın az çok bir amacı vardır. Ama böyle bir yaşantının gelecekte tıkılıp kalmayı gerektireceğini pek düşünmüyorum. Ânı yaşamayı öğrenmek gerekiyor elbette. Bu, hayatın her dönemi için geçerli. Şimdide kalıp hayatınızı bir amaç doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Ama bahsettiğim amaç sınavı kazanmak, güzel bir üniversiteye gitmek, 2 yıl sonra en çok istediğiniz ülkeye gitmek değil. Bu tarz amaçlar dediğiniz gibi sürekli geleceği düşünmenize neden olabilir. "Kendini tanımak" gibi bir amaç daha ulvidir. Çünkü zincirlemeli olarak farklı güzellikleri getirir. Kendini tanımak yolunda bir adım attığınızda mutlu olma gibi bir amacınız da olmaz çünkü kendini tanıyarak insan mutluluğu her an hisseder zaten. Bakın, şimdide kalmış olduk. Yine kendini tanıyan insan evreni de tanır ve evren ile bütünleşir ve geçmiş ile gelecekten uzaklaşıp âna odaklanır. Yine şimdide kalmış olduk. Sorunuzda amaç hakkında düşünmekten bahsetmişsiniz. Aslında var olan amacınız hakkında sürekli düşünmenize gerek yok. Zaten felsefi düşünümle birlikte amacınızı yaşamaya başlarsınız. Kendini tanıma amacında olduğu gibi. O sizin yaşantınız olmaya başlar. Tabi bunlar benim kişisel düşüncelerim. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

115 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç düş kırıklığına uğramamış olanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.”
George Bernard Shaw