Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

hayatta amaçsız yaşamak mümkün mü?

çünkü amacımızın olması amaç hakkında düşünmeyi gerektirir, amaç hakkında düşünmek de şu anda yaşamamaktır çünkü amaç gelecektedir ama düşünmezsek yani amacımızı sorgulamazsak da körü körüne bağlanmış oluruz, gelecekteki amacımızı düşünürsek de kaygı ve endişeye kapılırız :D bu durumlar amaçsız yaşamayı mümkün kılar mı?
2,792 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Damla Şahin Uçar
Felsefe Öğrencisi

Merhaba Almira,

Amaçsız bir yaşam gerçekten yaşam mıdır? Sorunuzu gördüğümde aklıma böyle bir soru geldi. Ben sizin sorunuzu cevaplandırmaya çalışırken siz de bu soru üzerinde düşünebilirsiniz. Keyifli olur diye düşünüyorum.

Her insanın az çok bir amacı vardır. Ama böyle bir yaşantının gelecekte tıkılıp kalmayı gerektireceğini pek düşünmüyorum. Ânı yaşamayı öğrenmek gerekiyor elbette. Bu, hayatın her dönemi için geçerli. Şimdide kalıp hayatınızı bir amaç doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Ama bahsettiğim amaç sınavı kazanmak, güzel bir üniversiteye gitmek, 2 yıl sonra en çok istediğiniz ülkeye gitmek değil. Bu tarz amaçlar dediğiniz gibi sürekli geleceği düşünmenize neden olabilir. "Kendini tanımak" gibi bir amaç daha ulvidir. Çünkü zincirlemeli olarak farklı güzellikleri getirir. Kendini tanımak yolunda bir adım attığınızda mutlu olma gibi bir amacınız da olmaz çünkü kendini tanıyarak insan mutluluğu her an hisseder zaten. Bakın, şimdide kalmış olduk. Yine kendini tanıyan insan evreni de tanır ve evren ile bütünleşir ve geçmiş ile gelecekten uzaklaşıp âna odaklanır. Yine şimdide kalmış olduk. Sorunuzda amaç hakkında düşünmekten bahsetmişsiniz. Aslında var olan amacınız hakkında sürekli düşünmenize gerek yok. Zaten felsefi düşünümle birlikte amacınızı yaşamaya başlarsınız. Kendini tanıma amacında olduğu gibi. O sizin yaşantınız olmaya başlar. Tabi bunlar benim kişisel düşüncelerim. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

Tüm Reklamları Kapat

731 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close