Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Çınar Karakurt
Üye
2

Hayatın bir anlamı var mı sizce? Varsa ne veya nelerdir?

Aslında bu sorunun herkes için net bir cevabı olmadığını biliyorum. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Bense cevap vereceklerin görüşlerini merak ediyorum...
398 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Aziz Abdullayev
Felsefe Meraklısı

Hayatın anlamı, herkesin kendine özgü bir cevabı olan bir sorudur. Bazı insanlar hayatın anlamının aileleri, sevdikleri veya inançları olduğunu düşünebilirken, diğerleri hayatın anlamını başarı, mutluluk veya kendini gerçekleştirmek olarak tanımlayabilirler. Hayatın anlamı, insanların hayatlarında neyin önemli olduğuna ve neyin onları mutlu ettiğine bağlıdır. Hayatın anlamı sorunu birçok Filozof tarafından felsefi açıdanda ele alınmış bir konudur, ve kendi kanaatimce hayatın önceden belirlenmiş bir anlamı yoktur, fakat, düşünebilen bizler hayatta kalabilmek için hayata anlam katmak mecburiyetindeyiz.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
salome ruth
salome ruth
6K UP
Psikoloji meraklısı

Spinozaci düşünce, erekselcilige (her şeyin temelinde bir amaç bulunması) karşı çıkar. Her karşılaşma ve devinim zorunludur çünkü bu canli cansız tüm varlıkların (modus) var kalma çabasıdır. (Conatus) Hepimiz kendi hayatımızın patronu olduğu fikrine öylesine inanmışız ki, her bir eylemi özgür iradeyle yaptığımızı sanıyoruz. Oysa özgür irade diye bir sey yoktur. Özgürlük; sınırsız bir gücün (Doga/Tanrı) sınırlı bir varlığı olduğumuzu kabul etmekle başlar bir anlamda. Her bir davranışımız etkileşimlerin,  karşılaşmaların bir sonucudur.

Hayattan ödül bekleyerek yaşayanlar,  doğayı/tanrıyı hesapçı bir şekilde sevenler yaşadığını zanneden zayıflardır.

Tüm Reklamları Kapat

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
H. .
Uzun süre hakkında araştırdığım ve okuduğum bir konu

Bence tanrı kavramı ve onun yanında getirdiği kavram ve oluşlar( öbür taraf gibi)olmadan hayatın bir anlamı yok. Açarsak yaşadık veya yaşamadık, mutlu yaşadık veya yaşayamadık, dünyanın dn iyi insanı olarak öldük veya en kötüsü olarak. Sorun şu ki nasıl yaşarsan yaşa, ne yaparsan yap sonunda öleceksin ve yok olacaksın geçmiş hiçbir faaliyetin önemi yoktur artık. Sorun sonsuz ölümün denklemdeki sıfır olmasıdır ne koyarsan koy yanına sana çarpınca sıfırı verecektir. Tek yöntem o sıfırı elemek için başka bir çıkış yolu yani sıfırı kaldırıp yerine başka bir sabit koyman gerekir. Bu da öteki dünyayı devreye sokar yani tek konulabilir sabiti. İşte o zaman gerçekten nasıl yaşadığının, ne yaptığının yapmadığının, en iyi olmaya çalışmanın, sevginin ve dinin yardımıyla kendinin en iyi versiyonu olmaya çalıştığın bir hayatta anlam bulabiliriz. İlah yoksa ne yaptığının ne önemi var ki öleceğiz zaten.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Balık Gibi Kıvrılan Bebekler! | Galant Refleksi!
Balık Gibi Kıvrılan Bebekler! | Galant Refleksi!
Duga: Sovyetler Bu Radarı Neden İnşa Etti?
Duga: Sovyetler Bu Radarı Neden İnşa Etti?
Kaotik Yapılar: Kar Taneleri ve Parmak İzleri Eşsiz mi?
Kaotik Yapılar: Kar Taneleri ve Parmak İzleri Eşsiz mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close