Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
17

Hayatın amacı sizce nedir?

18,350 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
11 Cevap
Cevap
Özgür Arslan
Yazılımcı

Bu tamamen kendi bakış açım bana göre hayatın gerçek manada hiç bir amacı yoktur. ama taşıyıcı bireyler yani biz varlığımızı sadece var olmaktan aldığımız zevk kadar sürdürmek istiyoruz. yani tüm evren bir cepten para çıkartıp diğer cebe koymaya benziyor. geriye kalan tüm amaçlar ise insanın sonradan edindiği amaçlar. Ben inanıcı olan birisi değilim ama gerçek olan bir inanca inanmayı bir fanatikten daha çok istiyorum dur. Amaç konusu uzun konuşulacak bir konudur bu arada :) bu şuana benziyor çıkmak istediğin bir dağ var ama bir türlü çıkamıyorsun sürekli düşüp tekrardan aynı yere geliyorsun tek amacın o dağın tepesine çıkmak. işin sonunda o dağa çıkamasan bile olmuş olduğun yol, çabalamanın vermiş olduğu gurur o dağa çıkmaktan daha güçlü bir duygu olacaktır.

910 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Özgür Arslan. (2022). Yorum. Not: bilim.
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yusuf Altı
Yusuf Altı
6K UP
Öğrenci

Hayattan ne istediğine göre değişebilir bence. Eğer amacın teknolojiyi geliştirmek ise matematikle fizikle kafayı yorup uğraşman gerekiyor, eğer kendinden olanı kurtarmak istiyorsan siyasete girebilirsin, eğer dini inanca sahipsen bu hayatı esgeçip sadece yaşayıp ibadet de edebilirsin. Bu tamamen hedefinle ilgili, hedef bulup o hedef doğrultusunda yoldan sapmadan ilerlemektir hayatın amacı. Soru tamamen neyi istiyorum olmalı.

854 görüntülenme
10
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap

Eğer bir saat içerisinde öleceğini bilsen, aklına gelen şeylerdir bence hayatın amacı. Bunu genelde fark etmez ve başka pek çok şey ile ilgileniriz, bunlarla ilgilenme sebeplerimi çok farklı olabilir, yada sadece bir gün hayatın sona erebileceğini düşünmemişte olabiliriz. Bana göre işte tamda bu yüzden ölümden korkarız.

758 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mustafa Gül
Mustafa Gül
1,150 UP
Bu konularla ilgilenmiş bilim adamıyım

Hayatın anlamı nedir?

Çok net kısa bir soru ve kısa ve net cevap lazım..

Tüm Reklamları Kapat

Hayatın anlamı bütün sinir sistemine sahip canlılar için "haz" dır. İnsan için konuşalım haz herşeydir. İnsan öyle bir canlıdır ki acı çekerken bile haz duyabilir (mazoşizm). Olayın temelinde beyindeki amigdala ve talamus rol oynar. Korku ve haz ikileminde dans ederiz. Aç kalmaktan korkarız, aşağılanmaktan üşümekten ölmekten vb vb korkarız ve bunlardan kaçarız hazzın kucağına. Yerken haz alırız, yardım ederken haz alırız, buluş yaparken haz alırız, bu yazıyı yazarken haz alırız, dedikodu yaparken haz alırız vesaire vesaire... Vatan için, çocuğu için sevdiği için, kendini ölüme atanlarda bile yaptığı işin hazzı vardır.

Neyse antik yunanlar çok düşünmüşler Platon Aristo vb..amacı "haz"dır demişler insanın.. Başkaları da başka başka şeyler demişler. Siz bakmayın onlara insan mutlu olmak(haz) için yaşar gerisi resmen hikaye.. Hatta ölümden sonra bile haz almaya çalışır inançlarında.. "Haz" la kalın.

598 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Onur Yekedüz
Onur Yekedüz
17K UP
Fikirleri paylaşan biri

Hayatın süreden akış olarak yorumluyorum . Ve bu akista insanlar doğuyor yaşıyor ve ölüyorlar Bu süre zarfında İnsanlar yaşarken kendi amaçlarını belirliyorlar(bu amacı kendi yasadiklari da etkili)Bu yüzden de herkesin amacı farklı oluyor.Bu amaçların ortak yonleri olabilir elbette. Bana kalirsa bu ortak yön geriye bir şey bırakmak, ben de burdaydim diyebilmek.

1,136 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close