Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Hayat felsefeniz nedir?

1,319 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Cevap
Fatih Erkam Kara
12.sııfım, hedefim tıp

Hayatın biyolojik açıdan hayatta kalmak ve üremek gibi iki amacı dışında herhangi bir amacı olmadığını biliyoruz. Ve bu insana bir amaçsızlık hissi veriyor, kimi zaman boşluğa düşüyoruz. Ancak varoluşçuluk felsefesinin özünde bulunan "Varoluş özden önce gelir." sözü beni çok derinden etkiledi. Evet, bu dünyada bir amacımız olmayabilir, milyonlarca yıldır süregelen bir molekülün kendini kopyalaması sonucunda meydana gelmiş olabiliriz, ancak işin asıl zevki de burda değil midir? Size bir amaç tayin edilmiş olması mı daha hoş yoksa amacınızı kendiniz belirlemeniz mi? Bu açılardan bakarak hayatıma bilimi öğrenmek ve geliştirmek amacıyla bir yol çizdim ve hayat felsefem de sanırım bu.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yusuf TOYRAN
Yusuf TOYRAN
1,033 UP
Marmara Üniversitesi Ekonometri öğrencisiyim.

bu stokastik süreçli hayat içinde kendim için en mutluluk ve huzur verici şeyleri yapmak; huzuru iyilik yaparak ve etik denilen yalanla "Vegan ve antinatalistim" geleceğe iyi bir gezegen bırakarak alıyorum, mutluluğu da güdüsel hazlarda buluyorum.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
fatma .
fizikçi

sevdiğin şeyleri yap mutlu ol...ya da mutlu olacağın şeyleri yap...çünkü hayat üzülmeyecek kadar kısa .ancak insanları üzecek kadar da uzun, o nedenle ne kadar az insan , o kadar çok mutluluk felsefesi her zaman işe yarar😏

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Can Akbulut
Can Akbulut
9K UP
6 yıldır felsefe ile ilgileniyorum

Varoluşla kafayı ye.

Hiçbir tercihim olmaksızın spesifik olarak böyle bir Evren’de, Laniakea Süper Kümesi‘nde, Başak Süper Kümesi’nde, Samanyolu Galaksisi’nde, Güneş isimli orta yaşta bir yıldızın sistemindeki Dünya isimli gezegenin Asya & Avrupa kıtalarını bağlayan Anadolu’daki Türkiye Cumhuriyeti isimli bir devletin sınırları içerisinde, özellikle böyle bir zamanın içinde doğdum.

Tüm Reklamları Kapat

İçinde doğduğum gezegenin geçirdiği kimyasal ve biyokimyasal (doğal) süreçler sonucunda şu an bütün vücuduma ve genlerime sahibim. Tek bir süreç başka olsaydı şu an bunları yazamıyordum ve siz de okuyamıyordunuz. Nasıl oldu tüm bunlar? Ben kimim:) Düşüncelerim bile bana ait değil süreçler sonucunda beynim bunları düşünmeye elverişli olduğu için bunları düşünebildiğimi sanıyorum…

Daha fazla yazarsam kafayı yiyeceğim.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Soruyla Alakasız Cevap 1 moderatör tarafından eklendi
Bu cevapta soruya yönelik bir yanıt bulunmamaktadır.
5
İçeriği Göster
Cevap
Gece MavisiTR
İstanbul'da yaşıyorum. 24 yaşındayım.

"Hayat felsefen nedir ?" sorusuna cevap vermem için oturup yarım saat konuşmamız gerekir. Çünkü İslam bir metinde anlatılamaz , bir metinde kanıtlanamaz , bir metinde de çürütülemez. Oldukça komplike bir mevzudur. Çünkü ya umursanmıyor ya da cevap olarak çok saçma dönütler alıyorum.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close