Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Hayal kurmanın beyne faydaları var mı? Neler?

775 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atilla Kahraman
Biyoloji ve Felsefeci bir liseli

Hayal Kurmanın Faydaları

1. Beyin Jimnastiği Yaparsın

Hayal kurmak sinirsel açıdan çok çaba gerektiren bir eylem ve beyindeki önemli fonksiyonlar için faydalı. Geçmişi hatırlamak ve geleceği hayal etmek oldukça karmaşık bir düşünce fonksiyonu ve bilindiği kadarıyla bunu yapabilen tek canlı türü biziz. Hayal kurmak ve düşünmek ise, beynin fiziksel yapısının doğal bir sonucu olup, işlediğimiz her yeni bilgi için sürekli olarak yeni bilgi yollarının oluşturulması için bir gereklilik.

Tüm Reklamları Kapat

2. Beynin Farklı Bölümlerinin Dinlenmesini Sağlarsın

Beynimizde iki ana sistem var:

1- Karar veren analitik kısım

2- Her şeyi ilişkilendiren empatik kısım.

Tüm Reklamları Kapat

Bu kısımlardan herhangi birine çok odaklandığın zaman diğer kısım dinlenmeye çekiliyor. Hayal kurmak, beynin bu iki kısmının dönüşümlü ve doğal olarak çalışmasını sağlıyor. Bir kısım aktifken, diğer kısım pasifleşip dinleniyor ve daha sonra yer değiştiriyorlar.

3. Daha Yaratıcı Olmaya Başladığını Fark Edersin

Woody Allen ve JK Rowling gibi yaratıcı kişilikleri ile bilinen birçok ünlü en güzel fikirlerini hayal kurmaya borçlu olduklarını söylüyor. Bunun sebebi hayal kurarken zihnin, beyninin farklı kısımları boyunca tarama yapıyor ve küçük bilgi parçacıklarını birleştiriyor. Bu bağlantılar da genellikle yeni ve yaratıcı fikirler için kıvılcımı ateşliyor.

4. Daha Anlayışlı ve Açık Fikirli Olursun

Geçmişi hatırlamak veya geleceği düşünmek gibi başka bir insanın bakış açısını anlayabilmek de bildiğimiz kadarıyla sadece insan türüne özgü bir davranış. Bir insan uyanık kaldığı saatlerin yaklaşık yarısını hayal kurarak geçiriyor. Eğer bu sürenin çok azında bile başka bir insanın ne düşündüğünü veya hissettiğini aklında canlandırmaya çalışırsan bu senin insanlarla olan ilişkilerini değiştirir ve daha iyi bağlantılar ve iletişim kurmak için harika fırsatlar yaratır.

5. Sana Yakın İnsanlarla Daha Sıkı Bağ Kurarsın

Yapılan araştırmalar ciddi bir ilişki yaşadığın insanları içeren ve yaklaşım odaklı gibi belirli türdeki hayal kurmaların o insanlarla olan ilişkilerinde daha mutlu, daha aşk dolu olmanı ve daha sıkı bağlar kurmanı sağladığını kanıtlıyor. Yaklaşım odaklıdan kasıt, kurulan hayalin olumlu bir şey ile ilgili olması. Olumsuz şeylerden kaçınmaya çalıştığın hayal kurma türü ise kaçınma odaklı hayal kurma olarak biliniyor

6. İşler Belleğini Geliştirir

İşler bellek ya da işleyen bellek beynin dikkat dağıtıcı koşullar altında başarılı şekilde bilgi depolaması ve ardından hatırlamasını kapsıyor. Winsconsin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma hayal kurmak ile bu türdeki hafıza arasında sıkı bir bağ olduğunu kanıtlamış.

7. Verimliliğin ve Performansın Artar

Tüm Reklamları Kapat

Bu hayal kurmanın faydaları arasındaki en yaygın bilinen madde. Kendi kendine oluşan düşünceler ve bunlar arasındaki bağlantıların kurulduğu hayal kurma eylemi sonucunda yapılan bir iş üzerinde olumlu ve anlık performans artışı gözleniyor. İlkokuldayken hayal kurmaktan ötürü yaşadığın küçük dikkat dağınıklıklarının aslında bir zararı olmadığı aksine oldukça faydalı olduğu kanıtlandı.

8. Daha Sağlıklı Olursun

Araştırmalar, hayal kurmanın kişinin kendisine yaptığı düşük seviyeli bir hipnoz olduğunu kanıtladı. Hayal kurarak stres seviyeni azaltır ve fizyolojik sağlığına dolaylı yoldan katkıda bulunursun. Hayal kurarak stresini azaltmanın bir diğer yolu da stresli şeyler öncesinde hayal kurarak kendine bir nevi kalkan oluşturmak. Eğer yakın zamanda deneyimleyeceğin stresli bir olay varsa (örneğin iş yerinde sunum yapmak gibi) bunun provasını hayal kurarak yapabilir ve gerçek olay için hazırlık yapabilirsin. Hepsi bu kadar da değil. Hayal kurmak beyninin sağlıklı olduğunun doğrudan bir göstergesi. Otizm ve Alzheimer hastaları bu kendi kendini hipnoz etme becerisine sahip değiller. Çok detaylı ve ciddi hayaller kurmadığın sürece hayal kurmak daha kolay uyumanı da sağlıyor. Geceleri kuracağın hayallerin aksiyon dolu şeyler yerine daha huzurlu şeyler olduğundan emin ol.

Tüm Reklamları Kapat

9. Hedeflerini Başarabilirsin

Daha yaratıcı olmak, işleyen belleğini geliştirmek, performansını arttırmak ve stres seviyeni azaltmanın yanı sıra hayal kurarak belirli bir süreç gerektiren hedeflerini nasıl başarabileceğini fark etmek de kolay. Bunu ispatlamış akademik bir çalışma bile var. Kendini hayallerine bıraktığında beyninin sorun çözme mekanizması, kendini bir sorunu çözmeye adadığındaki zamandan çok daha aktif olarak çalışıyor. Bu yüzden hedeflerini belirle, hedeflerini başarmak için planlar yap ve bir sorun ile karşılaştığında hayallerinin çözümü bulmasına izin ver.

10. En Önemlisi Daha Mutlu Olursun

Hayal kurmanın bu kadar farklı faydasına ek olarak kendini, kendi küçük akıl oyununa bırakarak daha mutlu olabilmen oldukça şaşırtıcı. Bu ilişkinin bir diğer nedeni ise umut ve beklentinin insanda keyif duygusunu tetiklemesi ve her hayalin de bolca umut ve beklenti içermesi.

Tüm Reklamları Kapat

Hayal Kurmakla İlgili Minik Uyarılar

Her hayalinin aynı olmadığını bilmen gerekiyor. Hayal kurmanın faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için endişeliyken veya korku uyandırıcı hayaller kurmaktan kaçınmalısın. Hepimiz zaman zaman bunları yapıyoruz, bu yüzden hiçbir şey için utanmana gerek yok. Ama yarınki randevunun hayalini kurarken veya patronunun söylediği şey ile ne demek istediğini düşünürken kendini tırnaklarını yer bir halde bulursan, bil ki bir şeyleri yanlış yapıyorsun. Tek yapman gereken zihnini daha olumlu şeylere yönlendirmek ve yeni bilgi yolları oluşturarak, beyninin keyif dolu bir yolculuğa çıkmasını sağlamak.

Hayal Kurmanın Faydaları Nelerdir?

Beyne kıvraklık kazandırır.

Beynin dinlenmesini sağlar.

Yaratıcılığı arttırır.

Anlayışlı ve açık fikirli olmaya yardımcı olur.

Yakın çevrendekilerle daha sıkı bir iletişim kurmayı sağlar.

İşler Bellek gelişimine katkı sağlar.

Verim ve performansa olumlu etki yapar.

Tüm Reklamları Kapat

Sağlığa pozitif etkisi vardır.

Hedeflere ulaşmada yardımcı olur.

Mutlu hissettirir.

Kaynaklar

 1. Suskumru. 10 Adımda Hayal Kurmanın Faydaları - Suskumru. (19 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2023. Alındığı Yer: Suskumru | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close