Puan Ver
8
Puan Ver

Hangi bölümü tercih etmeliyim (moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği, biyoloji, biyokimya vs. ) ve nasıl bir yol izlemeliyim?

Uzun bir süredir takipçinizim ve tüm video ve canlı yayınlarınızı da izlemiş biri olarak ufkumun açıldığını her hücremde hissedip bilime ilgi duydum. Ve tıpkı çmb gibi bu yola baş koydum. Özellikle evrimsel biyoloji alanında araştırmalar ve yeni çalışmalar ortaya koymak istiyorum. İyi ki varsınız????

1
1 Cevap

Merhaba :)) Ben de tıp fakültesinde okuyorum ve lise sürecinde seninle aynı soruları taşıyordum.Özellikle genetik ve evrim çok ilgimi çekiyordu.Sonrasında tıpı seçmemin sebebi ilerde daha geniş ve entegre bir çalışma alanı sunması buna ek tedavi yönünün daha aktif oluşu olmuştu şuan da memnunum kararımdan.Ama sana tavsiyem temelde ne istediğini bilmek olacak.Evrimsel biyoloji ufuk açıcı ve çok özel bir alan.Ülkemizde sadece bunu kapsayan meslek alanları ne yazık ki az.Kendini sadece bu yönle kısıtlamamalısın bence

Genetik mühendisliği istiyorsan önce biyoloji okuyup sonrasında genetikte lisansüstü çalışman daha kapsayıcı ve güçlü olacaktır.Evrimsel biyoloji için de bunu söyleyebilirim.Çünkü temel alacağın dersler senin bakış açını genişletmekle beraber çalışmak isteyeceğin farklı alanları da keşfetmene destek olabilir.Böylelikle ilerde karar değiştirsen de veya buradan devam etsen de erişeceğin daha geniş alanlar olur.Biyokimya tüm bu branşları çalışırken faydalanacağın güçlü bir kol olacak ama lisans olarak biyokimya okumak konusunda bir fikrim yok açıkçası :)

Umarım gönlünce olur ve merak kapın sonuna kadar açık kalır

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatı yaşamanın iki yolu vardır: Ya hiçbir şey mucize değilmiş gibi. Ya her şey mucizeymiş gibi...”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder