Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Güneşte tenimiz neden bronzlaşır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Vücudun güneş ışığına karşı gösterdiği bir reaksiyon aslında. Deriye renk veren melanini artırarak güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmaya çalışması.

Güneş ışınları içerisinde UVA, UVB ve UVC olmak üzere üç farklı ultraviyole (UV) ışın bulunur. Özellikle UVB maruziyeti sonrası bronzlaşma görülür. Uzun vadede de yanık oluşabilir.

Bazı görüşlere göre ‘bir deri hasarı’ olarak nitelendiriliyor. Renk farkı ne kadar fazlaysa, cildin gördüğü hasar da o kadar büyük oluyor. Bu nedenle bunları bilip yine de bronzlaşmak isteyenlere uzmanlar, mutlaka güneş koruyucu kullanılmasını öğütlüyor. Böylelikle istenilen görüntü sağlanırken zararlı ışınların kanserojen etkilerinden kısmen de olsa korunabileceği belirtiliyor.

Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmanın DNA hasarlarına maruz kalmaya neden olduğu bilinmekte. -Mutasyon tetikleme- Bu nedenle denize gidilen günlerde gece çok iyi uyunmaya dikkat edilmelidir. En azından hasarlı hücrelerin onarılmasına dikkat edilir.

Güneş tam tepedeyken gelen ışık dalga boyu, kanserojen olmayandır. Tarihe göre güneşin en tepede olduğu 1 saatlik zaman değişkendir, ancak güneşlenmek isteniyorsa, bu saat tercih edilmelidir. Sonraki saat dilimlerinde uzun süreli doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak gerekir.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim tarihini anlamak, evrensel gerçeğe ulaşmaya yönelik her iddianın ölümlülüğünü anlamaktan geçer.”
Evelyn Fox Keller
Geri Bildirim Gönder