Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Güneşin geleceği hakkında?

Güneşimiz hidrojen yakıtını bitirdikten sonra kendi üzerine çöküyor. Çekirdeği ısınıp yoğunlaşıyor ve genişleyip kızıl dev oluyor. Sorum şu: güneşimiz kızıl dev olduktan sonra gene yakıtı bittiğinde beyaz cüce oluyor. Ve yıldız kücülüyor. İlkinde genislerken neden şimdi daralıyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yıldızlar yakıtını bitirdikten sonra genişlemezler. Yakıtı azalmaya başladıkça genişlerler ve kızıl dev olurlar. Artık sınırlarına ulaşıp yakıtını bitirip süpernova oluşturduktan sonra ise Schwarzschild yarıçapına (rs=2Gm/c^2) göre, ya beyaz cüce ya da karedelik oluştururlar.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. ...
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kadınlar erkeklerden daha iyi midir bilemem. Ancak daha kötü olmadıklarından eminim.”
Golda Meir
Geri Bildirim Gönder