Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Güneşe bakılınca hapşırma refleksi neden evrimleşti?

186 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Tolay
Burak Tolay
6K UP
BİLİMİ TAKİP EDEN 197 NUMARALI OYUNCU

Güneş ışığında hapşırma eğilimi, “fotik hapşırma refleksi” olarak bilinir. Çoğu bilim insanı, fotik hapşırma refleksinin optik sinirin yüz hissi ve hareketlerinden sorumlu trigeminal sinire yakınlığından kaynaklandığını söylemektedir. Yüzümüzdeki duyuları kontrol eden sinire trigeminal sinir denmektedir ve gözlerimize bağlı sinirin hemen yanında bulunur. Birbirlerine çok yakın oldukları için optik sinirleri tetikleyen parlak ışıkların trigeminal siniri uyarabileceği düşünülmektedir.

Genellikle fotik hapşırma güneş ışığı ile uyarılır. Bununla birlikte yapılan araştırmalarda fotoğraf flaşı veya ultraviyole ışık gibi yapay ışıkların da hapşırmaya neden olduğu görülmüştür. Refleksin, belirli bir ışık türünden ziyade ışık yoğunluğundaki değişiklikten kaynaklandığı görülmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Parlak ışığın ve özellikle güneş ışığının neden olduğu refleksif hapşırmanın nüfusun yüzde 18'i ile 35’inde meydana geldiği tahmin edilmektedir. 1960’larda yapılan bir araştırma, bu özelliğin otozomal dominant olduğunu göstermiştir. Bu özelliğin meydana gelebilmesi için genin X kromozomunda veya Y kromozomunda yer alması yeterlidir. Bu yüzden, ebeveynlerden biri Güneş’e baktığında hapşırıyorsa çocuklarının yaklaşık yarısının da öyle olması muhtemeldir.

Akıllara takılan bir başka soru ise parlak ışık sebebiyle hapşıran insanların neden karanlıktan aydınlığa her çıktıklarında hapşırmadıklarıdır. Bilim insanları, hapşırmanın tetiklenebilmesi için parlaklık derecesinin belli bir eşiğin üstünde olması gerekebileceğini düşünmektedirler.

Parlak ışık kaynaklı hapşırma beklenmedik bir anda olurken uzun ve loş ışıklı tünellerden yeni çıkan sürücüler için tehlikeli de olabilir. Ardışık hapşırma sayısı genellikle 2 veya 3’tür ancak 43’e kadar çıkabilir. Araç kullanırken bir anda 43 kere hapşırdığınızı hayal edebiliyor musunuz?

Kaynaklar

 1. A. E. Başer. Güneş'e Bakınca Neden Hapşırırız? - Bilimup. Alındığı Tarih: 6 Ocak 2023. Alındığı Yer: Güneş'e Bakınca Neden Hapşırırız? - bilimUP | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close