Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Kulaoğlu
Üye
1

Güneş'i nasıl söndürebiliriz?

368 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Altar Kibar
Altar Kibar
8K UP
Makina mühendisi, felsefe okuru.

Sorunuz teorik bir soru. Ben de teorik olarak yanıtlamaya çalışacağım. Güneşi çok kısa sürede söndüremeyiz ama sönme sürecini hızlandırabiliriz. Eğer güneşe kendi kütlesiyle oranlanabilir miktarda demir ya da daha ağır elementler gönderebilirsek bu mümkün olabilir. Gönderdiğimiz demir, ağırlığı yüzünden çekirdekte birikecektir. Bu durum, çekirdekte halihazırda füzyon tepkimesini devam ettiren kütleyi çekirdeğin dışına doğru yükselmeye zorlayacaktır. Eğer yeterince demir gönderebilirsek (bu arada demir fiyatları korkunç derecede arttı :)) çekirdekteki füzyon süreci, çekirdeği dolduran demir kütlenin bir dış kabuğu gibi bir bölgede sürmeye başlayacaktır. Yine demir göndermeyi sürdürürsek, kabuğun üzerine binen kütle çekim kuvveti çekirdekten uzaklaştığı oranda azalacaktır. Bu da merkezdeki gibi bir basınç ve sıcaklığın olmaması anlamına geleceği için füzyon tepkimesinin hızını düşürecektir. Bu da güneşin daha kısa bir yaşamı olmasına neden olacaktır. Yine demir göndermeye devam edersek, yıldızın toplam kütle çekim gücü çok fazla artacağı için demir çekirdeğin etrafındaki kabuktaki hızı düşmüş olan füzyon tepkimesi, demir çekirdeğin yarattığı muazzam kütle çekimi yüzünden muhtemelen tekrar hızlanır. Eskiden yalnızca görece daha küçük bir hacim olan çekirdekte meydana gelen tepkime şimdi çok daha geniş bir hacimde meydana geleceği için füzyon yakıtı çok daha kısa sürede bitecek ve güneş sönecektir. Çekirdekte toplanan demir ise daha ağır elementlere sentezlenemeyeceği için öylece kalacaktır. Bu yazdıklarım hiçbir bilimsel kaynağa dayanmamakta olup mesai saatinde yapılan küçük bir kaytarma esnasında kurulan hayaldir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close