Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Güneş hangi açı ile gölge yapar?

234 görüntülenme
Güneş hangi açı ile gölge yapar?
Güneş hangi açı ile gölge yapar?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Gürtekin
Ahmet Gürtekin
3,560 UP
Fizik Okuyorum

Resimde, bir topun gölgesi, güneş ışınlarının yere 45 derecelik bir açıyla düştüğünü gösteriyor. Güneş ışınlarının açısı, gölgenin uzunluğunu ve şeklini belirler.

Güneş ışınlarının açısı ve gölgenin uzunluğu:

Güneş ışınları ne kadar dik açıyla gelirse, gölge o kadar kısa olur. Örneğin, öğle vakti güneş ışınları yere dik açıyla gelir ve gölge en kısa halindedir.

Tüm Reklamları Kapat

Güneş ışınları ne kadar eğik açıyla gelirse, gölge o kadar uzun olur. Örneğin, sabah ve akşam güneş ışınları eğik açıyla gelir ve gölge en uzun halindedir.

Güneş ışınlarının açısı ve gölgenin şekli:

Güneş ışınları ne kadar dik açıyla gelirse, gölge o kadar dairesel olur.

Güneş ışınları ne kadar eğik açıyla gelirse, gölge o kadar uzun ve elips şeklinde olur.

Tüm Reklamları Kapat

Resimde:

Güneş ışınları 45 derecelik bir açıyla geliyor.

Gölge, topun boyutuna eşit uzunlukta ve elips şeklinde.

Güneş ışınlarının açısını hesaplamak için:

Güneş ışınlarının açısını hesaplamak için gnomon adı verilen bir araç kullanılabilir. Gnomon, dikey olarak yerleştirilmiş bir çubuktur. Güneş ışınlarının gnomon üzerinde oluşturduğu gölgenin uzunluğu, güneş ışınlarının açısını hesaplamak için kullanılır.

Güneş ışınlarının açısını hesaplamak için trigonometrik formüller de kullanılabilir.

Güneş ışınlarının açısı, birçok farklı alanda kullanılır:

Güneş saatleri, güneş ışınlarının açısını kullanarak zamanı gösterir.

Güneş pilleri, güneş ışınlarının enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılır.

Binaların tasarımı, güneş ışınlarının açısını dikkate alarak yapılır.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close