Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Em Ikol
Üye
2

Günde kaç öğün yemeliyiz?

Öncelikle bu sorunu en çok ben yaşıyorum günde ortalama 9 saat çalışan biriyim ben ve ortalama 8 saat uyuyorum saat 8 de yemek yiyorum. Asıl sıkıntım şu eğer öglen de yemek yersem çok daha yorgun yemek yezsem de halsiz ve uykulu hissediyorum bunun tam ortası yok mu hocam nasıl bir düzenim olmalı. Gerçekten bilmiyorum birin yardım etmesi lazım bana.
549 görüntülenme
Günde kaç öğün yemeliyiz?
Günde kaç öğün yemeliyiz?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orjin Astromat
Araştırmacı, Okur

Günlük yemek alışkanlıkları kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için bazı prensipler vardır. Size uygun olanı bulmak için deneme yanılma yoluyla kendinizi daha iyi hissettiren bir yemek düzeni oluşturabilirsiniz. İşte bazı öneriler:

Düzenli Öğünler: Günü 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün şeklinde planlamak iyi bir yaklaşımdır. Ana öğünlerde sağlıklı ve dengeli besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Ara öğünler ise enerji seviyenizi dengelemeye yardımcı olabilir.

Kahvaltı: Sabah kahvaltısı önemlidir çünkü güne enerjiyle başlamanızı sağlar. Protein, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı yağ içeren bir kahvaltı tercih edebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Öğle: Öğle yemeği verimliliğinizi artırabilir. Öğle yemeğinde protein, sebzeler ve tahıllar içeren bir öğün seçebilirsiniz. Ağır yemeklerden kaçının, çünkü bu sizi daha da yorgun hissettirebilir.

Ara Öğünler: İhtiyaca göre ara öğünler eklemek enerji seviyenizi sabit tutmaya yardımcı olabilir. Sağlıklı atıştırmalıklar tercih ederek öğünler arasındaki açlık hissini azaltabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Akşam yemeğinde de dengeli bir tercih yapmaya özen gösterin. Yemek saatiniz işten sonra geldiğinden, ağır yemeklerden kaçınarak sindiriminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Su İçimi: Yeterli miktarda su içmek gün boyunca enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olabilir. Özellikle susuz kalmamanız önemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

İyi Kaliteli Uyku: Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için iyi kalitede uyku almak gereklidir. 8 saat uyku almaya çalışmanız iyi bir adım, ancak uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir.

Yemek ve Çalışma Dengesi: Öğle yemeğini hafif ve sağlıklı seçeneklerle geçiştirmeye çalışabilirsiniz. Ağır yemekler sizi daha fazla yorgun hissettirebilir. Aynı şekilde, öğle sonrası ağır bir yemek yemek yerine daha hafif bir ara öğün tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki herkesin metabolizması ve yaşam tarzı farklıdır. Kendinizi dinlemek, vücudunuzun ihtiyaçlarına göre bir yemek düzeni oluşturmak en iyisidir. Eğer yorgunluk, halsizlik gibi sorunlar devam ederse bir sağlık profesyoneli ile görüşmek iyi bir fikir olabilir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close