Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Günde 6-7 litre su içmenin zararları nelerdir? vücudun buna alışması gibi bir durum varmıdır?

Ergenlikte çok su içmek vücudun gelişimine zarar verir mi, Su bağımlılık vapar mı ayrıca?
5,012 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dinçer Arslan
Meraklı araştırmacı

Doz önemli bir kavramdır. Evet, günde 6-7 litre su içmek, su zehirlenmesine sebebiyet verebilir. Bu miktar kilogram başına 90 grama tekabül etmekte, yani eğer siz 70 kilogram iseniz 6.300 ml su, sizi %50 ihtimalle öldürecektir. Ölüm kısaca şu şekilde gerçekleşir ; Bir kişi kısa sürede çok fazla su içtiğinde, böbrekler suyu yeterince hızlı dışarı atamaz ve kan, su ile tıkanır. Bazı bölgelerde çekilen fazla su, kanı terk eder ve sonunda hücreleri şişirir. Çoğu hücre, yağ ve kas gibi esnek dokulara gömülü oldukları için esneyecek alana sahiptir, ancak nöronların, basınçtan dolayı neredeyse hiç alanları olmaz ve ardından ölüm gerçekleşir.

Sonuç olarak

Evet, yaşın bir önemi olmaksızın, çok su içmek zarar verebilir. Birey öleceği için de, gelişimi tamamen durmuş olacak.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenle susadıkça su içmek gayet kararında olacaktır, zira yiyeceklerden alınan su miktarı da yeterli gelebilmekte.

Bağımlılık daha farklı bir konu olmakla beraber, elbette neredeyse her şey bağımlılık düzeyine erişebilir bu hormonlarla ilişkili bir kavram.

460 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Blogger. What Happens When You Drink Too Much Water? (Water Intoxication). (16 Mart 2022). Alındığı Tarih: 30 Ocak 2023. Alındığı Yer: Svalbarði Polar Iceberg Water | Arşiv Bağlantısı
 2. Scientific American. Drinking Too Much Water Can Kill. Alındığı Tarih: 30 Ocak 2023. Alındığı Yer: scientificamerican | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close