Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Güç, yetki vb. Şeyler insana haz verir mi?

Bazı platformlarda karşılık beklemeksizin yetkili olmak için can atan kişileri görüyorum. Yetkili olmak aslında büyük bir sorumluluk getiriyor, uğraş gerektiriyor. Peki neden bunu çok istiyoruz?

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yetkiliden kastın görev almak mı yoksa üst kademelerde yer edinmek mi ? Ben görev almak olarak ele aliyorum. Görev almak (yetkili olmak) evet sorumluluk almaktır. Senin düsüncene göre sorumluluk almak sanırım riske değer bir durum değil. Sorma biciminden bunu anlıyorum :).

Sorumluluk almak evet risklidir. Işimi iyi yapamayıp insanları mağdur edebilirsin mesela. Ama sorumluluk almak kendini ispatlamaktır. En başta kendine sonra da diğer insanlara kendini kanıtlayabilirsin. Bu insana inanılmaz haz verir. Beyin dopamin salgılar ve kişi bu sorumluluk alma eylemini yapmaya devam eder.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Felsefe, bütün bilimlerin anasıdır.”
Marcus Tullius Cicero
Geri Bildirim Gönder