Puan Ver
0
Puan Ver

Graviton parçacığı hakkında bilgi almak istiyorum.

2
2 Cevap

Graviton, kütleçekimi ilettiği iddia edilen bir tür sanal parçacıktır. Şuana kadar ölçülmemiş veya gözlemlenmemiştir. Standart Model'de bulunmaktadır ve ayrıca kütlesi yoktur. Ama gelecekte çok büyük bütçe ve teknolojiler sayesinde gözlemlenebileceği düşünülmektedir. 

1
Puan Ver
0
Puan Ver

İnternette detaylı anlatımı bulunmakla birlikte kısaca özetlemek gerekirse,

Büyük ihtimalle bildiğiniz gibi kütle çekim kuvveti denen bir şey vardır. Örneğin gezegenler uyduları kütle çekim kuvvetleri sayesinde yörüngelerinde tutarlar. Kütlesi olan her cismin bir kütle çekim kuvveti vardır. Kütle çekim kuvveti dışında örneğin mıknatıs gibi düşünürseniz mıknatıslar metal cisimleri kendine çeker.

Graviton ise bu kütle çekim kuvvetinin nasıl gerçekleştiğini açıklar. Dünya bir uyduya çekim kuvveti uyguluyor fakat dünya ile uydu arasında bir boşluk var bu ikisi arasında hiçbir madde/cisim/etkileşim/bağ yok ise bu dünya bu uyduyu neyle çekiyor? Graviton parçacığı burada devreye giriyor, deniliyorki graviton adlı bir parçacık dünyadan çıkıyor uyduyu tutuyor ve dünyaya doğru çekiyor.

Olay tabii ki bu kadar basit değil ama bu şekilde de anlatılabilir. Detaylı anlatım için aşağıya kaynakları bırakıyorum.

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, düzendir. İyi yasa, iyi düzen demektir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder