Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zehra Yeşil
Zehra Yeşil
13K UP
Üye
5

Grafoloji gerçekten bir bilim dalı mıdır? Yazımız karakterimiz hakkında bilgi verebilir mi?

1,010 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Rauf Ercan
Rauf Ercan
87K UP
Yüksek Lisans Öğrencisi & Okur bir birey.

Grafoloji (Graphology), pozitif bilimler içerisinde yer alan ve el yazısı analizi (İng.: handwriting analysis) olarak tanımlanıyor.1622 yılında Camillio Baldi adındaki bir doktor tarafından temelleri atılan grafoloji bilimi, modern anlamda Rahip Jean Hippolyte Michon, grafolojinin kurucusudur, ancak Rahip Michon'un hataları belirleyen ve öğrencisi olan Jules Crepieux-Jamin modern grafolojinin kurucusu ve çağımızın en ünlü grafoloğu olarak kabul edilmektedir[1].

Karakter analizi yapılırken yazının eğimi, büyüklüğü, baskı gücü, kuyruklu harf yazımı, noktalama işaretleri ve sayfa kullanımı dikkate alınır[2]. Herkesin parmak izi gibi farklı olan el yazısı, grafoloji bilimince kişilerin karakterlerinden de kaynaklandığını veya karakterlerini de etkilediğini düşünür. Kişilerin el yazımları zaman içerisinde değişebilmektedir ancak genel olarak "yaş, olgunluk ve eğitim düzeyi" en önemli faktörlerdir. İlaveten bazı ülkeler işe alım süreçlerinde de kullanmaktadır. İşe alınacak adayın, düşünülen departmana veya pozisyona uygun olup olmadığı grafoloji ile öğrenilebilmektedir.[3]

Böylelikle yapılan bu analizle, adli vakaların tespiti, kişi, kişilerin veya toplumların karakterini ortaya koyabilmektedir. İlaveten İ. Birincioğlu & E. Özkara; "Adli Belge İncelemelerinde Bilinmeyenler, Örneklerle Yazı ve İmza Analizi ile Islak İmza Kavramı" [4] makalesinde de konu ile ilgili daha geniş olarak ifade edilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

351 görüntülenme

Kaynaklar

 1. N. Alkan, Ş. Sözen, Ö. Kurtaş, et al. (1998). Dünyada Adli Belge İncelemesi. www.adlitipbulteni.com, sf: 62. | Arşiv Bağlantısı
 2. Ofix Blog. Yazı Stilinden Karakter Analizi Hakkında Faydalı Bilgiler Blog Sayfamızda.... (23 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 17 Şubat 2022. Alındığı Yer: Ofix Blog | Arşiv Bağlantısı
 3. E. Bayrak. İşe Alım Sürecinde Grafoloji. (22 Şubat 2017). Alındığı Tarih: 17 Şubat 2022. Alındığı Yer: LinkedIn | Arşiv Bağlantısı
 4. İ. Birincioğlu ; E. Özkara, et al. (2010). Adli Belge Incelemelerinde Bilinmeyenler, Örneklerle Yazı Ve Imza Analizi Ile Islak Imza Kavramı. Türkiye Barolar Birliği Dergisi, sf: 403-433. | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close