Puan Ver
5
Puan Ver

Göz rengi yaş ilerledikçe değişebilir mi?

Göz rengi yaşımız ilerledikçe dışarıdan bir etki görmeden kendi kendine değişebilir mi, böyle bir şey mümkün mü?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Göz Rengine Dair Bilgiler

Gözün renkli kısmına iris denilir; göz rengimizi belirleyen pigmentasyondur.

İnsan gözünün rengi üç gen ile ortaya çıkar ve bu genler en yaygın renklerden; yeşil, kahverengi ve maviden sorumludur. Gri, ela ve çoklu kombinasyonlar gibi diğer renkler şu anda tam olarak anlaşılamamıştır.

Küçük yaşlarda göz rengi değişebilir. Hispanik olmayan Kafkas bebeklerin çoğu, ilk üç yıllarında koyulaşabilen mavi gözlü doğarlar. Bunun sebebi ise genellikle doğumda bulunmayan kahverengi pigmentin yaşla birlikte gelişmesidir.

Ayrıca çocuklar ebeveynlerinden tamamen farklı göz rengine sahip olabilirler. Ancak, her iki ebeveyn de kahverengi gözlere sahipse, büyük olasılıkla çocuklar da kahverengi gözlü doğacaktır. Koyu renkler hakim olma eğilimindedir.

Göz Rengindeki Değişiklikler

İris, göz bebeği boyutunu kontrol etmek için genişleyen ve daralan bir kastır. Göz bebeği karanlıkta büyür ve yüksek ışıklı ortamlarda küçülür. Göz bebeği büyüklüğü değiştiğinde, irisdeki pigmentler sıkışır veya dağılır ve bu da göz rengini biraz değiştirebilir.

Bazı yoğun yaşanan duygular da hem göz bebeğinin boyutunu hem de irisin rengini değiştirebilir. Bu yüzden bazı insanlar kızdıklarında veya sevdiklerinde gözlerinin renginin değiştiğini söylüyorlar.

Göz rengi yaşla birlikte değişebilir. Bu, Kafkas nüfusunun yüzde 10 ila 15'inde (genellikle açık göz rengine sahiptirler) gerçekleşir. Mesela, bir zamanlar kahverengi olan gözlerin artık ela olması ya da ela gözlerin yaşlandıkça koyulaşması gibi. 

Yetişkin göz rengi oldukça çarpıcı bir şekilde değişirse; örneğin, göz kahverengiden yeşile veya maviden kahverengiye dönerse hemen bir göz doktorunu görmekte fayda vardır çünkü göz rengi değişiklikleri bazı hastalıklar için uyarı işareti olabilir; Fuchs heterokromik iridosiklitis, Horner sendromu veya pigmenter glokom gibi. 

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. All About Vision Bir göz doktoru tarafından hazırlanmış bir yazı.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Seçilmiş kişi dediğiniz, oy kullanmak için kayıt olan `'ın içinden oy atan @'ın içinden Q'inin oyunu alan bir kişiden ibarettir.”
Dan Bennett
Geri Bildirim Gönder