Puan Ver
0
Puan Ver

Görünebilir ışık spektrumunun her dalga boyunda farklı görüntü verebilecek bir görüntü oluşturmak mümkün mü?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Çok hipotik bir cevap vericem buna. Öncelikle sorduğun soruyu nasıl anladığımı açıklayayım. Bir görüntümüz örneğin bir fotoğrafımız olsun ve biz bu fotoğrafa her farklı dalga boyunda ışık verdiğimizde şekilsel olarak farklı görüntüler elde edelim demek istedin sanırım. Çünkü renksel olarak bu zaten mümkün.

Görmek dediğimiz şey cisimden yansıyan ışığın gözümüze gelmesiyle ilgilidir. Örneğin 400nm dalga boyunda bir ışık yansıdığında onu gözümüzdeki çubuk reseptörler aracılığıyla şekilsel olarak yorumlarız. Aynı şekilde 500nm dalgayıda öyle. Cismin yansıtma özelliği ise rengiyle daha doğrusu renk dediğimiz şey yansımanın bir sonucuyla oluşuyor. Eğer tek bir dalga boyunu yansıtabilen iki farklı boya ile iki farklı resmi tek bir zemine birbirlerini etkilemeden nakşetmek mümkünse. Söylediğin şeyi yapmış oluruz. Daha farklı bir yöntem de olabilir belki.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ulusal bilim diye bir şey yoktur; tıpkı ulusal periyodik cetvelin olmaması gibi. Ulusal olan şey, bilim olamaz.”
Anton Chekhov
Geri Bildirim Gönder