Puan Ver
0
Puan Ver

Görsellerde gördüğüm kadarıyla henle kulpu nefronun yapısındaki diğer kanallardan daha ince, bunun sebebi nedir ya da bilinen bir sebebi var mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Henle kulpundan tuz emilimi sağlandığı için ince bir yapı olması gereklidir. Özellikle Henle kulpunun inene ve çıkan kolları arasında bile kalınlık farkı bulunur bunun da nedeni yukarıda belirtilen nedenle aynı neden olan geri emilim mekanizmasının işleyişidir. Renal sistemde asıl amaç maddelerin zararlı bileşenlerinden ayrılıp kanın temizlenmesi olduğu için bu geri emilim olaylarının sağlıklı ve etkili bir şekilde dengelenmesi açısından fizyolojik özellikleri de farklılık göstermektedir.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Structural differences in thin limbs of Henle: Physiological implications Henle kulpunun işlevi ve yapısı hakkında detaylı bir yazı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimsel bilgi hem iyi, hem kötü şeyler yapmanızı mümkün kılar. Ancak bilim, bir kullanma kılavuzu ile gelmemektedir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder