Puan Ver
0
Puan Ver

Gormeye aşina olduğumuz x canlisinin y ve z canlilarina evrildigini belirten resimlerde x populasyonu yok mu oluyor?

Oncelikle bu sorunun cevabinin eada bir yerlerde olduğunu biliyorum ancak ne aratmam gerektigini bilmiyorum ozur dilerim :(. Sorumsa su x canlisi y ve z canlılarına evriliyorsa kalan x populasyonu yok mu oluyo? Ekteki gibi evrimi anlatan resimler goruyorum ve bence bu resimler bu konuda ❔ bırakıyor

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle Merhabalar

Bir türün evrim geçirmesinin birçok nedeni vardır.Değişen doğa şartları,sürüklenme,izolasyon,mutasyon...Bu sorunuzun cevabı için ata canlı olan x'in nasıl bir yolla evrim geçirdiğini gözden geçirmek gerekir.Oluşan ani bir mutasyon yüzünden gelişen komplikasyonlar bu bireylerin dışlanıp başka bir habitatta yeni türlere evrimleşmeleri ya da kısmi olarak türün bireylerinin bir kısmı izolasyona uğrarsa,aynı şekilde türün yalnızca bir kısmı sürüklenmeye uğrarsa ata canlı kendi türünü değiştirmeden koruyabilir veya yeni bir canlı türüne dönüşebilir(bu olay nesiller içinde binlerce hatta milyonlarca yıl bile sürebilir)Ancak bir türün bütün bireyleri aynı değişime ayak uydurmaya çalışırsa doğal olarak ata türden gelen nesillerin tamamı çok yıllar içerisinde bu yeni türe dönüşecektir.Bu dönüşüm tamamlandığında ata türden geriye eser kalmayacaktır.

Kısacası,ata türden evrimleşmiş yeni türler olduğu için illaki ata türün nesli tükenecek diye bir şey söz konusu değil.Ancak şartlara göre tükenedebilir.

Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey değişir. Değişmeyen tek şey değişimdir.”
Heraklitos
Geri Bildirim Gönder