Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep Bora
Zeynep Bora
27K UP
Üye
2

Görelilik kendi içinde çelişmiyor mu?

Göreliliğe göre zaman yanılsamadır (en azından öyle duydum) fakat zamanın 4. boyut olduğunu iddia ediyor. Bu durum nasıl oluyor?
251 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Bilimsever

Göreliliğe göre zaman yanılsamadır denmesinin sebebi maddelerin hızına veya kütleçekimine göre aralarındaki zamanın farklı akmasından kaynaklı olması. Hep verilen örnek ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaş akmasıdır mesela. Burarada anlatılan genel göreliliğe göre aynı akan zamanda dünyadaki kişi aynı zamanda daha yaşlı olurken uzay gemisibe atlayıp ışık hızına yaklaşan kişinin daha genç olmasıdır. Herkesin hızına göre yaşadığı farklı yani. kişiler tarafından olaya bakınca da özel görelilik oluyor. Bunun nedeni ışığın hızının sabit olmasıdır.

Ayrıca bu konuya öyle sihir gibi bakmaya da gerek yok. Pratikte uygulaması olan bir konudur. Cep telefonlarında kullandığımız navigasyon buna örnektir. Çünkü navigasyon için gereken uzaydaki uydunun hem kütleçekimden etkilenmesi daha az hem de daha hızlı olduğu için dünyadaki yer istasyonu ile arasında fark oluyor. Bu da navigasyon sırasında bizim konumumuzun bulunmasında hataya yol açıyor. Böyle olmasın diye yer istasyonu ile uydu arasındaki zaman farkı yazılımlarda düzeltilip öyle hesaplama yapılıyor.

Diğer yandan zamanın 4. Boyut olduğu da doğrudur ama bu da öyle felsefi bir şey değildir. Biz boyut kelimesini uzaydaki konumumuzu bulmak için kullanırız. Çok sevdiğim fizikçi Erkcan Özcan hocamızın çok güzel bir örneği vardır. Arkadaşınla buluşacağın zaman adres veriyorsun şu binada diye. Binanın genişlik ve uzunluğu yani atıyorum 20 metreye 10 metre genişlik ve uzunluğu 2 boyuttur. Arkadaşın dedi ki yemek katında buluşalım. Yemek katı 5. Katta olduğu için yükseklik 3. Boyut. Arkadaşın dedi ki yarın saat 14.00'da buluşalım. Bu da 4. Boyut dediğimiz zamandır. Böylece arkadaşın sana uzayda yerini 4 boyutta tarif etti.

Tüm Reklamları Kapat

Büyük çapta düşünecek olursak Eğer Mars'a bir araç yollayacaksanız Araç yola çıktığında 6 ay sonra Mars'ın nerede olacağını bilmeniz gereklidir. Eğer 4. Boyut yani zamanı hesaba katmazsanız Araç Mars'a ulaştığında Mars orada olmayacaktır. Çünkü nasıl ki Dünya Güneşin etrafında dönüyorsa Mars'ta dönüyor. Zaten bu yüzden sene kavramımız var. Çünkü 365 gün 6 saatte 1 bir tur atıyoruz Güneş etrafında. Yani demek istediğim 4. Boyut dediğimiz şey ne öyle felsefi bir şey ne de sihir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close