Paylaşım Yap
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Glutenli beslenme yararlı mı zararlı mı?

361 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Bayar
diyet okur

İnsanların beslenme düzeni insanların var olduğu andan itibaren çoğunlukla et yağ ve sebze meyvelerden oluşmuştur. Tahılları ve türevlerini yani gluten içeren besinleri agrikültürün gelişmesiyle yaygın olarak kullanmaya başladık ve bu, insanlık tarihinin sadece %1ine denk geir. Yani geriye kalan %99luk zamanımızda ketojenik ve çoğu zaman gluten içermeyen bir diyete sahiptik. Bu bilgiye dayanarak kendi gluten üzerinde kendi çıkarımını yapabilirsin. Otizmli çocuklarda ketojenik ve glutensiz beslenmenin hastalığı önemli derecede iyileştirdiği bulunmuştur. Ama burada hastalığın gluten tüketmemekten mi zayıfladığı ya da yüksek yağ içeriğinden mi zayıfladğı kesin değildir. Ayrıca aldığımız gluten doğal oranlarda bile değil. Günümüzde işlenen tahılların gluten içeriği daha fazladır. Beyaz ekmeğin yumuşak kabarmış olmasının sebebi çok işlenmesi ve glutenin işlenerek arttırılmasıdır. İnsanlar tahılları işleyerek tahıllarda olduğundan çok daha fazla gluten ortaya çıkarır. Glutenle alakalı çölyak hastalığında gluten yersen vücut gluteni yabancı bir madde olarak algılar ve bağırsaklarına saldırmaya çalışır. Gluten yemeleri son derece zararlıdır. Ama çölyak hastası olmayan kişiler bile gluten veya karbonhidrat ağırlıklı yediğinde şişme, halsizlik, ağırlık karında ağrı hissediyorsa yine bir gluten intoleransından söz edebiliriz. Yararlı olup olmadığını önce 1 veya 2 hafta boyunca glutenli beslenip sonraki 1 veya 2 haftada glutensiz beslenip nasıl hissettiğine göre kendin için en iyi olanı seçebilirsin.

Kaynaklar

 1. Bla Bla Writing. The Ketogenic Diet And Its Effects On Autism | Blablawriting.com. (18 Mart 2017). Alındığı Yer: Bla Bla Writing | Arşiv Bağlantısı
 2. alsoadmin. When Did The Agriculture Start? - Alsoanswer.com. (27 Aralık 2021). Alındığı Yer: AlsoAnswer.com | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close