Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Glr-3 reseptör proteinin üretiminden sorumlu olan genin insan üstü bir kış askeri yaratmak için kullanılması mümkün olabilir mi?

Crispr (cas9, rrna) teknolojisi desteği ile glr-3 geninin insan mekanizmasından yok edilmesi durumunda insan üstü koşullara dayanabilen bir kış askeri yaratmak mümkün olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Shawn Xu ve ekibi bu gene sahip olmayan bazı memelilere ve kurtlara glr-3 genini eklediklerinde canlıların soğuk algısını hissetmeye başladıklarını gözlemlemiştir. Ekip, soğuğa karşı hassasiyete sahip solucanlardan bu geni aldıklarında ise solucanların artık soğuktan kaçmadıklarını söylüyor. Gen, eklendiği gibi çıkarılabiliyor. Bunu insanlarda denediğimizde nasıl bir sonuç çıkar bunu şuan söylemek mümkün değil. Fakat memeli bir canlı, sahip olduğu gen ondan çıkartıldığında soğuk hassasiyetini kaybediyorsa, insanlarda da büyük olasılıkla başarılı sonuç alınabilir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder