Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Gıdaların muhafazasın da termal olmayan yöntemler nelerdir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Buzdolabı gelişimini 19.yüzyıl ortalarında hızlandığını ve işlevselleştiğini görüyoruz. Bu tarihe kadar da ''termal muhafaza'' yöntemleri olarak mağaralar, yer altı depoları gibi uzun zamandır kullanılan yöntemleri görüyoruz. Termal olmayan muhafaza teknikleri ise eski çağlarda ürünlerin ticaretini-takasını yapabilmek gibi bir olaya yol açtığını görüyoruz. Mesela şarabın yüksek alkolü sayesinde saklanabilir olması şarabı hem kutsallaştırmış hem de bir ticaret ürününe dönüştürmüştür. Tuzlu sardalye ise Antik Yunan'ın Afrika'ya açılmasına olanak sağlamış olduğunu düşünebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. bilimfili.com'dan çektim. tuz'u destekliyor
  2. Kirene Antik Yunan-Afrika
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki hayvanlarla çalışmayı kafanıza koyarsanız, öyle veya böyle bunu başarırsınız. Ama bunu sonuna kadar istemeniz, her fırsatı kollamanız ve asla vazgeçmemeniz gerek.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder