Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Gıdaların besin değerleri nasıl ölçülüyor?

merhaba iyi günler mesela bir gıdanın arkasında besin değerleri yazar karbonhidrat protein gibi lise 9.sınıf biyolojide biz bukonuları anlatırlar mesela karbonhidratları monosakarait disakarait gibi gibi şunu sormak istiyorum karbonhidrat ve şeker ayrımı aynımı bu ölçümleri nasıl yapıyorlar bir besinde birden fazla organik madde var?
1,263 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sacid Çalbay
Sacid Çalbay
4,296 UP
Öğrenciyim araştırmayı seviyorum

GIDALARIN YAĞ DEĞERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bir gıdadaki yağ içeriğini ölçmek için gıda öğütülür ve daha sonra sadece yağı çözen bir kimyasalla karıştırılır. Bu yöntem uzun ve oldukça karmaşık olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Süreci daha hızlı ve kolay hale getirmek için bilim adamları nükleer manyetik rezonans adı verilen bir tekniğe bakıyorlar. Bu teknikte, yiyecekler bir radyo dalgası darbesi ile bombalanır. Bu, yiyeceği oluşturan moleküllerdeki atomları etkiler. Yağlar bu darbelere diğer molekül türlerinden farklı tepki verir. Bu, bu tekniği gıdadaki yağ miktarını belirlemek için faydalı kılar.

GIDALARIN PROTEİN DEĞERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Tüm Reklamları Kapat

Protein azot bakımından yüksek olduğundan, bir gıdadaki azotu ölçerek o gıdada ne kadar protein olduğunu iyi anlayabilirsiniz. Gıdalardaki nitrojeni ölçmenin bir yolu Kjeldahl yöntemidir. Kjeldahl yönteminde gıda, kaynayan sülfürik asit (H2SO4) içinde ısıtılır. Asit organik molekülleri ayrıştırır ve amonyum sülfat (NH4)2SO4 üretir. Daha sonra amonyum sülfat az miktarda sodyum hidroksit (NaOH) ile damıtılır. Bu, amonyumu (NH4+) amonyak (NH3) gazına dönüştürür. Amonyak gazı daha sonra ayrılabilir ve asit-baz titrasyonu kullanılarak ölçülebilir.

GIDALARIN KARBONHİDRAT DEĞERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Karbonhidratlar özellikle yiyeceklerde ölçülmez. Bunun yerine, hesaplanırlar. Bilim adamları yiyeceklerdeki protein, yağ ve su miktarını ölçer. Bu sayıları birbirine eklerler. Sonra bu toplamı yiyeceğin toplam ağırlığından çıkarırlar. Fark, gıdadaki karbonhidrat miktarıdır.[1]

167 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Let's Talk Science. The Science Behind Calories And Nutrition Facts Labels. (23 Mart 2020). Alındığı Yer: Let's Talk Science | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close