Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Gezegenlerin kütle çekimleri karakterlerimizi etkiler mi?

Carl saganın "astroloji neden saçmalıktır "adlı videosunu izlerken sonlarına doğru; doğum doktorunun kütle çekimi marsın kütle çekiminden daha büyüktür gibi bir cümle söyledi bende bunu hesaplama yoluna koyuldum. Ancak hesaplamalarım yanlış galiba. Jüpiterin ya da marsın kütle çekimi hep daha falza çıkmakta.

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap
Newton'un Evrensel Kütle Çekim Yasası
Newton'un Evrensel Kütle Çekim Yasası
PNGWAVE

Burada: F; iki kütle arasındaki çekim kuvvetinin büyüklüğü, G; Evrensel çekim sabiti (6,67.10¯11N.m².kg¯2), m1; birinci kütlenin büyüklüğü, m2; ikinci kütlenin büyüklüğü, d ise iki kütle arasındaki mesafedir.

Mars'ın kütlesi 6,39.1023 kg'dir. Dünya'ya uzaklığı ise yaklaşık 79.109 m'dir. Doktorun doğan bebeğe uzaklığı 1 cetvel boyundan bile azken kütlesi ise ortalama 100 kg'dır (öyle kabul edelim). Hesabımızı buna göre yapalım:

F1 için hesaplama
F1 için hesaplama
Photomath
F2 için hesaplama
F2 için hesaplama
Photomath

Not: Doktorun, doğan bebeğe uzaklığını 0,1 m; kilosunu ise 100 kg kabul edelim. F1, Mars ile bebek arasındaki çekim kuvveti; F2 ise doktor ile bebek arasındaki çekim kuvveti olup m1 de doğan bebeğin kilosudur. G.m1 iki durumda da olacağından -kolay olsun diye- k dedim.

Teşekkür (4)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Wikipedia Newton'un Evrensel Kütle Çekim Yasası
  2. Wikipedia Mars
  3. NASA
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşadığım her şeye rağmen, insanların halen iyi kalpli olduğuna inanıyorum.”
Anne Frank
Geri Bildirim Gönder