Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Gezegenler nasıl soğuyor?

Gezegenlerin güneşi göremeyen tarafları soğuyor ama gezegenlerin dışı olan uzayda ısı alışverişi yapabilecekleri pek tanecik yok. Nasıl oluyor da soğuyabiliyor gezegenler ısının içinde hapsolması gerekmez mi?
353 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Gezegenler ısıyı ışınım yoluyla yayabilirler. Tıpkı güneşten gelen ışığın gezegenin yüzeyini ısıttığı gibi, gezegen de ısının bir kısmını uzaya geri yansıtarak soğutur. Gezegenin güneşi göremeyen tarafı, bu yansıma yoluyla ısıyı uzaya gönderir ve soğuyabilir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Burak G.
Burak G.
4,840 UP
Astronomi Araştırmacısı

Gezegenlerin soğuması için tanecikle ısı alıp vermesine gerek yok. Çoğu gezegenin atmosferi olmadığı için sıcaklığı tutamıyor. Bir gezegenin ısıması için atmosfere sahip olması gerekir, ve Dünya dışında atmosferi kuvvetli olan çok fazla gezegen yok. Soğumanın sebeplerinden biri gezegenin çekirdeğindende dolayı olabilir gezegen çekirdekleri öldüğü zaman iç ısısı azalır ve soğur. Ek olarak gezegenin güneşe olan uzaklığıda gezegenin sıcaklığını etkiler.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
ChatGPT gibi yapay zeka dil modeli kullanılarak girilmiş cevap.
2
İçeriği Göster
paradox olog
Matematik Öğretmeniyim

Gezegenlerin soğuması, birkaç faktörün etkileşimi sonucunda gerçekleşir. İşte bu süreç hakkında daha fazla bilgi:

Yüzey Isısı ve Radyasyon: Gezegenler, güneşten aldıkları enerjiyi yüzeylerine yayarak ısınırlar. Büyük ölçüde radyatif ısı transferi ile gerçekleşen bu süreçte, gezegen atmosferi tarafından emilen güneş ışığı tekrar uzaya radyasyon şeklinde salınır.

Tüm Reklamları Kapat

Konveksiyon: Atmosferik hareketler ve sıcaklık farkları nedeniyle konveksiyon adı verilen bir süreç meydana gelir. Bu süreçte, sıcak hava yükselirken soğuk hava iner ve böylece atmosfer içinde ısı transferi sağlanır.

Termal İletim: Gezegenin yüzeyinden gelen termal enerji toprak veya su gibi malzemeler aracılığıyla iletilerek derinlere doğru yayılır.

Tüm Reklamları Kapat

Evapotranspirasyon: Bitki örtüsü sayesinde bitkiler soluyarak (transpirasyon) suyu buharlaştırır ve çevredeki havayı soğutur.

Bu mekanizmalar sayesinde gezegenlerden kaynaklanan ısı enerjisi dengesi sağlanır ve gezegende genellikle sabit bir sıcaklık korunur. Özellikle büyük gezegenlerin iç yapısı, kendi gravitasyonel etkisiyle ısının daha uzun süre tutulmasını sağlar.

Ancak evet, doğru bir şekilde belirttiğiniz gibi gezegenlerin atmosferi dışındaki uzayda ısı alışverişi yapacak çok az tanecik vardır. Bu nedenle, atmosfersiz ve yeterli bir izolasyona sahip olan cisimler (örneğin, Ay) güneşe maruz kalmadığında veya gece olduğunda hızla soğuyabilir. Ancak genellikle atmosferleri olan gezegenlerde bu durum gözlenmez çünkü atmosferdeki gazlar ısıyı yayarak sıcaklık dengelemesine yardımcı olur.

Sonuç olarak, gezegenlerdeki soğuma süreci karmaşıktır ve birkaç mekanizmanın etkileşimi sonucunda gerçekleşir. Atmosfer özellikleri ve enerji transfer mekanizmaları sayesinde gezegenler genellikle sabit bir sıcaklık korurlar.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close