Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İhtiyar Hu
İhtiyar Hu
1,098 UP
Üye
0

Gerçekten Varlık yoktur diyen biri var mıdır ve argümanları nedir?

3,530 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
251K UP
Krononot⁸

3+1 boyuttaki varlık düzeyinin gerçek olamayacağı görüşü elbette ki var ve olmalı da zaten. Çünkü her boyuttaki varoluş seviyesi farklıdır. Daha iyi anlamak için, 2. boyut için, 3. boyuttaki ŞEY ler YOKtur, çünkü 3 boyutlu bir varlık, 3 boyutlu haliyle kalarak 2. boyutta varlık sergileyemez. Bir küp ün 2. boyuttaki hali, kare olabilir. Bizim için de, üst boyutlardaki varlıklar, yok hükmündedir. Bizim VAR dediğimiz şeyler, bizim şartlarımızda var kabul edilir. Bu nedenle varlık düzeyi de görecelidir. Yani farklı boyuttaki bir varlık, bizim için yok diyebilir, çünkü onun için hükmümüz kalmayacak kadar üst bir seviyede olabilir.

Burada felsefi bir -varlık yoktur- sorulmuş büyük ihtimalle. Felsefi anlamda varlığı reddeden düşünce yapısı da kendine göre geçerli nedenlerle bu sanallığı ifade ediyor. Yani varlığın varlık düzeyinin göreceli olduğunu ifade etmek oldukça mantıklı. Bazı kapalı ve kutuplaşmış zihinler, nihilizmi, aklıdan istifa etmek gibi görüyor. Ancak buradaki kasıt, bunu içinde bulunduğu varlık düzeyine rağmen gerçekmiş gibi ele alanlar için. Bunu anlayamayan kişiler her felsefeciyi nihilist, her nihilisti de deli zannedebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kendini inanç yönüyle tanımlayan kişilerin çoğunda bu durum daha berbat. Felsefecileri tanrıya karşıymış, dini reddetmek için varlığı da reddettiklerini düşünebilecek düzeyde kişiler bile var. Abartmak için değil, karşılaştığım için ifade etmek zorundayım. Nihilizm, felsefi akımların sadece bir tanesi ve varlık düzeylerinin sorgulanabilirliğini son derece mantıklı ele almakta. Bunu temel alıp bütün düşünürleri altı boş bir şekilde -varlık yoktur- diyor gibi ele alarak ve bunu da dini kabul etmemek için söylediğini zannetmek cidden akıl dışı. Kaldı ki, zannedildiği din karşıtlığının ötesinde, bir çok düşünür ya da sıradan insanın inançtan haberi bile yok. Herkesin kendi inancına tamamen karşı ya da tamamen yanında gibi algılanması durumu, bütün felsefecilerin varlığın olmadığını söylediğini zannetmekten daha sorunlu bir durum. Sanırım ifade etmek istediğim adresine nokta atışı ulaştı.

1,180 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close