Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Gerçekten varlık yoktur diyen biri var mıdır ve argümanları nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

3+1 boyuttaki varlık düzeyinin gerçek olamayacağı görüşü elbette ki var ve olmalı da zaten. Çünkü her boyuttaki varoluş seviyesi farklıdır. Daha iyi anlamak için, 2. boyut için, 3. boyuttaki ŞEY ler YOKtur, çünkü 3 boyutlu bir varlık, 3 boyutlu haliyle kalarak 2. boyutta varlık sergileyemez. Bir küp ün 2. boyuttaki hali, kare olabilir. Bizim için de, üst boyutlardaki varlıklar, yok hükmündedir. Bizim VAR dediğimiz şeyler, bizim şartlarımızda var kabul edilir. Bu nedenle varlık düzeyi de görecelidir. Yani farklı boyuttaki bir varlık, bizim için yok diyebilir, çünkü onun için hükmümüz kalmayacak kadar üst bir seviyede olabilir.

Burada felsefi bir -varlık yoktur- sorulmuş büyük ihtimalle. Felsefi anlamda varlığı reddeden düşünce yapısı da kendine göre geçerli nedenlerle bu sanallığı ifade ediyor. Yani varlığın varlık düzeyinin göreceli olduğunu ifade etmek oldukça mantıklı. Bazı kapalı ve kutuplaşmış zihinler, nihilizmi, aklıdan istifa etmek gibi görüyor. Ancak buradaki kasıt, bunu içinde bulunduğu varlık düzeyine rağmen gerçekmiş gibi ele alanlar için. Bunu anlayamayan kişiler her felsefeciyi nihilist, her nihilisti de deli zannedebiliyor.

Kendini inanç yönüyle tanımlayan kişilerin çoğunda bu durum daha berbat. Felsefecileri tanrıya karşıymış, dini reddetmek için varlığı da reddettiklerini düşünebilecek düzeyde kişiler bile var. Abartmak için değil, karşılaştığım için ifade etmek zorundayım. Nihilizm, felsefi akımların sadece bir tanesi ve varlık düzeylerinin sorgulanabilirliğini son derece mantıklı ele almakta. Bunu temel alıp bütün düşünürleri altı boş bir şekilde -varlık yoktur- diyor gibi ele alarak ve bunu da dini kabul etmemek için söylediğini zannetmek cidden akıl dışı. Kaldı ki, zannedildiği din karşıtlığının ötesinde, bir çok düşünür ya da sıradan insanın inançtan haberi bile yok. Herkesin kendi inancına tamamen karşı ya da tamamen yanında gibi algılanması durumu, bütün felsefecilerin varlığın olmadığını söylediğini zannetmekten daha sorunlu bir durum. Sanırım ifade etmek istediğim adresine nokta atışı ulaştı.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dedikodu, mazlumların uyuşturucusudur.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder