Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Gerçekten varlık yoktur diyen biri var mıdır ve argümanları nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

3+1 boyuttaki varlık düzeyinin gerçek olamayacağı görüşü elbette ki var ve olmalı da zaten. Çünkü her boyuttaki varoluş seviyesi farklıdır. Daha iyi anlamak için, 2. boyut için, 3. boyuttaki ŞEY ler YOKtur, çünkü 3 boyutlu bir varlık, 3 boyutlu haliyle kalarak 2. boyutta varlık sergileyemez. Bir küp ün 2. boyuttaki hali, kare olabilir. Bizim için de, üst boyutlardaki varlıklar, yok hükmündedir. Bizim VAR dediğimiz şeyler, bizim şartlarımızda var kabul edilir. Bu nedenle varlık düzeyi de görecelidir. Yani farklı boyuttaki bir varlık, bizim için yok diyebilir, çünkü onun için hükmümüz kalmayacak kadar üst bir seviyede olabilir.

Burada felsefi bir -varlık yoktur- sorulmuş büyük ihtimalle. Felsefi anlamda varlığı reddeden düşünce yapısı da kendine göre geçerli nedenlerle bu sanallığı ifade ediyor. Yani varlığın varlık düzeyinin göreceli olduğunu ifade etmek oldukça mantıklı. Bazı kapalı ve kutuplaşmış zihinler, nihilizmi, aklıdan istifa etmek gibi görüyor. Ancak buradaki kasıt, bunu içinde bulunduğu varlık düzeyine rağmen gerçekmiş gibi ele alanlar için. Bunu anlayamayan kişiler her felsefeciyi nihilist, her nihilisti de deli zannedebiliyor.

Kendini inanç yönüyle tanımlayan kişilerin çoğunda bu durum daha berbat. Felsefecileri tanrıya karşıymış, dini reddetmek için varlığı da reddettiklerini düşünebilecek düzeyde kişiler bile var. Abartmak için değil, karşılaştığım için ifade etmek zorundayım. Nihilizm, felsefi akımların sadece bir tanesi ve varlık düzeylerinin sorgulanabilirliğini son derece mantıklı ele almakta. Bunu temel alıp bütün düşünürleri altı boş bir şekilde -varlık yoktur- diyor gibi ele alarak ve bunu da dini kabul etmemek için söylediğini zannetmek cidden akıl dışı. Kaldı ki, zannedildiği din karşıtlığının ötesinde, bir çok düşünür ya da sıradan insanın inançtan haberi bile yok. Herkesin kendi inancına tamamen karşı ya da tamamen yanında gibi algılanması durumu, bütün felsefecilerin varlığın olmadığını söylediğini zannetmekten daha sorunlu bir durum. Sanırım ifade etmek istediğim adresine nokta atışı ulaştı.

173 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hukukta bir insan, bir diğerinin hakkını gasp ettiğinde suçludur. Etikte ise, bunu yapmayı düşündüğü anda...”
Immanuel Kant