Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hibrit Usta
Hibrit Usta
2,670 UP
Üye
1

Gerçek bir hayvansever atları bir araç olarak kullanır mı?

Bir hayvansever olarak asla bir ata binerek ona eziyet etmek veya onun isteği dışında bir davranışta bulunmak istemem. İnsanların atları bir araç olarak kullanmasının atların hoşuna gitmediğini ve istemediğini düşünüyorum. Gerçekten atlar, insanların kendileri ile yukarıdaki için yararlanmalarından hoşlanıyorlar mı ?
1,899 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

atlar binek havyanlar. atları kedi ya da köpekler gibi düşünmemek lazım.

illa görmüşsündür atlar bazen insanları üzerlerinden atarlar. ne kadar eğitimli olursa olsun. bir hayvanın canı yanıyorsa senin canını yakmanı bırakması için elinden gelen her şeyi yapar ( özellikle eziyet edilip boyun eğdirilmiş hayvanlar bile bir noktadan sonra "sahip"lerini öldürüyorlar)

Tüm Reklamları Kapat

ama en önemlisi atlar onlara binmemizden hoşlanmak ya da hoşlanmamak gibi duygulara sahip değiller. evet eğer rahatsız olurlarsa seni atarlar. at deve eşek gibi havyanlar insanlar tarafından binek olarak kullanılmıştır yıllarca. şuan bunu yapmak zorunda değiliz. bir kedi sahibi olarak sürekli hayvanları binek kullanmanın 21. yüzyılda gerekli olduğunu düşünmüyorum (eğer otomobillere erişimimiz var ise).

ama atlar bizi taşıyabilecek kapasitedeler. onlara eziyet etmediğimiz sürece at biniciliği ile uğraşmak bence bir sorun değil. ama dediğim gibi ata binmek bir kedi veya köpeğin üzerine binmek gibi değildir. eğer bu onlara eziyet olsaydı evcilleştirmemiz bu konuda çok zor olurdu. ayrıca eğer binek olarak kullanmaya zorlasaydık evrimsel açıdan mesela sırtlarında dikenler çıkabilirdi bizim binmemizi engellemek için.

169 görüntülenme

Kaynaklar

 1. -. Binicilik. (25 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close