Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Genin çekinik veya baskın olmasını sadece homozigotken fenotipte etkisini göstermesi belirliyorsa nasıl o y kromozomunun homolog olmayan bölgesinde çekinik-baskın gen olabiliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında olamıyor. Bizzat söylediğiniz sebepten ötürü Y kromozomu üzerinde baskınlık ve çekiniklik tanımlarından bahsedilemez. Çekiniklik ve baskınlık kromozomlar değil genler hakkında söz edilebilecek bir kategorizasyondur. X kromozomunda tespit edilmiş 1,086 gene karşılık Y kromozomunda 20 kadar gen tespit edilmiştir ve bu ikinci grup genin birçoğu erkek sekonder cinsiyet fonksiyonlarıyla özdeşleştirilir. Ters yönde düşünmek gerekirse, işte bu nedenle X kromozomunda herhangi bir çekinik allel bulunduran bir erkek birey dominanstan bağımsız olarak o allelin fenotipik özelliğini gösterir. Çünkü Y ve X kromozomları arasında bir dominans tanımlanmamıştır.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz birbirimize biyolojik olarak, Dünya'ya kimyasal olarak, Evren'e atomik olarak bağlıyız. Evrenin içerisindeyiz, Evren de bizim içimizde...”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder